جستجوی زیرنویس

ساندویچ پانل چیست؟! | پانل ها مصالحی نوظهور

چکیده : در این مطلب قصد داریم تا با شما عزیزان در مورد یکی از متریال های نو ظهور و مدرن یعنی ساندویچ پانل صحبت کنیم و اطلاعاتی کلی در این مورد به شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

ساندویچ پانل چیست؟!

با مرور زمان و پیشرفت تکنولوژی مصالح مدرنی وارد بازار شدند که باعث شد ماصلح سنتی ساختمانی مانند سیمان، بتن و... جای خود را به این مصالح مدرن بدهند زیرا که وزن آن ها سبک تر از مصالح سنتی است و استفاده از این مصالح مدرن باعث صرفه جویی در هزینه می شود یکی از این مصالح و متریال های مردن ساندویچ پانل می باشد.

در این مطلب قصد داریم تا برای شما عزیزان در مورد ساندویچ پانل صحبت کنیم و اطلاعاتی کلی و مفید در مورد این متریال مدرن که امروزه در صنعت ساختمان بسیار رونق یافته و کاربردهای بسیاری دارد صحبت کنیم. با تیم تونیکس پانل همراه باشید.

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل یه نوع متریال مدرن است که امروزه بسیار در صنعت ساختمان کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساندویچ پانل از سه لایه تشکیل شده است که لایه میانی آن که به آن هسته نیز می گویند از جنس فوم عایق می باشد که از معروف ترین فوم هایی که در آن استفاده می شود می توان به فوم پلی استایرن، فوم xps، پلی یورتان و پشم سنگ اشاره کرد. دو لایه بیرونی پانل از جنس ورقه های فلزی می باشد که معمولااز ورق های آلومینیوم، گالوانیزه و آلوزینک استفاده می شود که این سه لایه با قرارگیری بر روی یکدیگر ساختار همانند ساندویچ همبرگر دارند که از همین رو به آن ساندویچ پانل می گویند.

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها بر اساس نوع کاربردی که از آن ها می شود به دو دسته کلی ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تقسیم می شوند که در ادامه به توضیح مختصر این دو نوع پانل می پردازیم.

ساندویچ پانل دیواری

این نوع پانل همانطور که از نامش پیداست برای پوشش دیوارهای سازه ها استفاده می شود و به دلیل وزن کمی که دارند باعث شده جابه‌جایی آن ها راحت باشد و یکی از مزیت های این پانل میباشد. ساندویچ پانل های دیواری در سازه های پیش ساخته، سوله، اتاق حمل بار، کانکس، و... کاربرد دارد.

ساندویچ پانل سقفی

این پانل نیز همانطور که از نامش معلوم است برای پوشش عایق های سقف سزاه ها مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل سبک بودن وزن آن عایق مناسبی برای سقف سازه هایی مانند سوله، سازه پیش ساخته، کانکس و غیر می باشد و یکی دیگر از مزیت های این پانل مقاوم بودن آن می باشد که باعث محبوب شدن آن و استفاده از این پانل برای سقف سازه شده است.

انواع فوم های ساندویچ پانل

همانطور که گفتیم ساندویچ پانل از سه لایه تشکیل شده است که لایه میانی آن یا هسته پانل از جنس فوم عایق می باشد این لایه باعث می شود پانل های به عایق مناسبی تبدیل شوند که در برابر حرارت، رطوبت، شرایط آب و هوایی عایق خوب و مقاوم باشند و همچنین عایق صوتی مناسبی باشند. پرکاربرد ترین قوم هایی مورد استفاده در ساندویچ پانل عبارت اند از:

  • فوم پلی یورتان
  • فوم پلی استایرن
  • فوم XPS
  • فوم پشم سنگ
  • فوم پشم شیشه

انواع ورق های ساندویچ پانل

همانطور که در قبل تر گفتیم ساندویچ پانل از سه لایه تشکیل شده است که لایه میانی آن یا هسته از جنس فوم عایق می باشد که باعث می شود پانل های عایق مناسبی برای سازه ها باشیند و در برابر حرارت و رطوبت مقاوم باشند لایه های بیرونی ساندویچ پانل که از دو طرف فوم های عایق را می پوشانند و از آن محافظت می کنند ورق های فلزی می باشند.

ورق ساندویچ پانل در رنگ های متنوعی ساخته می شود که عمومی ترین رنگ های آن قرمز، سفید، کرم و آبی می باشد و دیگر رنگ های بر اساس خواست مشتری تولید می شوند. از مهم ترین ورق های فلزی که در ساخت ساندویچ پانل استفاده می شوند به موارد زیر می توان اشاره کرد:

نصب ساندویچ پانل

در بالاتر توضحاتی در مورد ساندویچ پانل و انواع آن در شما عزیزان توضیحاتی ارائه دادیم اما یکی از رکن های مهم در ساندویچ پانل نصب آن می باشد. نصب ساندویچ پانل یکی از مهم ترین بخش آن می باشد که هر کسی نمی توان پانل ها را نصب کند و برای اینکار به افرادی ماهر و مجرب در این زمینه نیاز داریم تا ساندویچ پانل به خوبی و دقیق نصب شوند و مشکلی پیش نیاید.

نصب ساندویچ پانل ها نیز مانند انواع آن به دو دسته دیواری و سقفی تقسیم می شوند که هر کدام از آن ها شیوه مخصوص نصب خودشان را دارند و نحوه نصب ساندویچ پانل دیواری با سقفی فرق دارد. در نصب ساندویچ پانل سقفی از پیچ های گالوانیزه واشر دار استفاده می شود تا پانل ها به طور مستقیم به اسکلت سازه متصل شود و واشر این پیچ ها به دلیل اینکه جنسشان لاستیکی می باشد از نفوذ آب در سوراخ پیچ جلوگیری می کند.

نصب ساندویچ پانل

شب ملایم سقف سازه ها باعث می شود تا آب بارانبه طرفین برود و در داخل فلاشینگ ها جمع شوند و از طریق فلاشینگ به وسیله ناودان هایی که به ان صول شده اند اب را به زمین یا فاضلاب هدایت کنند.

برای نصب پانل های دیواری نیز باید به ارتفع پانل، عرض نهایی و فاصله بین ستون ها توجه کرد تا نصب به درستی انجام شود. و با استفاده از پیچ و مهر و واشر پانل های دیواری به یکدیگر متصل می شوند و در انتها آب بندی می شوند. در انتها و پس از نصب پانل های دیواری آن ها در برابر حرارت، رطوبت و زلزله مقاوم می شوند و همچنین باعث کاهش وزن سازه خواهند شد.

درزبندی ساندویچ پانل

یکی دیگر از مسائل مهم در ساندویچ پانل و نصب آن درزبندی صحیح پانل می باشد. برای اینکه آب و رطوبت و همچنین گردوغبار به داخل سازه ها نفوذ نکنند باید ساندویچ پانل ها به خوبی درزبندی شوند که از این امر جلوگیری شود. از مهم ترین روش های درزبندی پانل ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چسب عایق پلی یورتان
  • فلاشینگ
  • آبرو

مزایا و کاربرد ساندویچ پانل

امروزه ساندویچ پانل ها در صنعت ساختمان بسیار پرکاربرد و مورد استفاده می باشند و از مزیت های زیادی برخوردار هستند. وزن سبک، صرفه جویی در هزینه ها، مقاومت در برابر حرارت، رطوبت، شرایط آب و هوایی، ضربه، زلزله و همچنین جابه‌جایی راحت آن ها از مزایای پانل ها می باشند که باعث پرکاربرد بودن آن در صنعت ساختمان و دیگر صنایع شده است.

ساندویچ پانل ها در صنعت ساختمان، صنعت داروسازی، فرودگاه، سوله، کانکس، اتاق حمل بار، نمای ساختمان ها، ساختان های تجاری، مسکونی، سردخانه ها، کارخانه ها، سالن های ورزشی، گلخانه ها و... کاربرد دارند. جال است بدانید که در گلخانه ها علاوه بر استفاده از ساندویچ پانل می توان برای سقف گلخانه از ورق پلی کربنات استفاده کرد تا نور خورشید بتواند از این ورق عبور کند و به گیاهان و گل های داخل گلخانه بتواند تا به خوبی رشد کنند.

قیمت ساندویچ پانل

قیمت ساندویچ پانل

از مواردی که در قیمت ساندویچ پانل تاثیر دارند می توان به ضخامت پانل، فوم به کار رفته در آن، نوع ورق، تنوع رنگ، ضخامت ورق و نوع کاربرد مشتری اشاره کرد که باعث می شود قیمت پانل متغییر باشد همچنین به دلیل نوسانات قیمت بازار نمی توان قیمت دقیق و درستی برای شما عزیزان ارائه داد و این قیمت روز به روز در حال تغییر است.

در این مطلب سعی کردیم تا برای شما عزیزان اطلاعاتی کلی و مفید در مورد ساندویچ پانل ارائه دهیم تا با این متریال مدرن آشنا شوید. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشر در مورد ساندویچ پانل همچنین مطلع شدن از قیمت ساندویچ پانل به سایت ما یعنی تونیکس پانل مراجعه فرمایید و یا با کارشناسان و مشاوران ما در تماس باشید.