جستجوی زیرنویس

از فیلم ایرانی لاتاری تا لاتاری گرین کارت آمریکا | لایزرو

از فیلم ایرانی لاتاری تا لاتاری گرین کارت آمریکا

اگر اهل دیدن فیلم و سریال ایرانی هستید، حتما فیلم لاتاری را دیده‌اید. این فیلم جوان پسند در سال 1396 و به کارگردانی محمد حسین مهدویان ساخته شد و یک درام عاشقانه بود که سر و صدای زیادی در زمان خود به پا کرد. مخصوصا پایان فیلم که برای تماشاگر شوکه کننده بود و به نوعی سنت شکنی در سینمای ایران محسوب می‌شد.

داستان کلی فیلم لاتاری روایت زندگی عاشقانه دو جوان است که به پایانی تلخ می‌انجامد. امیرعلی و نوشین دو جوان پایین شهر تهران هستند که به یکدیگر علاقه دارند و قصد دارند با یکدیگر به خارج از کشور مهاجرت کنند، اما ماجرای مهاجرت این دو نفر به خوبی پیش نمی‌رود.

نوشین فریب می‌خورد و گرفتار گروه های قاچاق انسان می‌شود. امیرعلی به دنبال ماجرای نوشین وارد کشور امارات می‌شود و متوجه نحوه کار گروه های قاچاق انسان و عوامل پشت پرده آن می‌شود.

این روزها باز هم موضوع مهاجرت داغ شده است و متاسفانه این بار نه تنها جوانان، بلکه افرادی با سنین بالاتر نیز به دنبال راه هایی برای مهاجرت هستند. به همین دلیل در این مطلب می‌خواهیم که یک نقد متفاوت به فیلم لاتاری داشته باشیم و به بررسی قانونی بودن یا نبودن راه های مهاجرتی نام برده شده در فیلم لاتاری بپردازیم و بفهمیم آیا لاتاری واقعا یک کلاهبرداری است؟

چرا لاتاری؟

دلیل نام گذاری این فیلم، به یک سکانس کوتاه باز می‌گردد که شخصیت‌های اصلی فیلم یعنی امیرعلی و نوشین با هم در حال صحبت هستند و در میان این صحبت به ثبت نام لاتاری و زمان اعلام نتیجه آن اشاره می‌کنند. به غیر از این هیچ اشاره دیگر به لاتاری نمی‌شود و حتی ادامه داستان فیلم نیز ارتباطی با برنامه لاتاری گرین کارت آمریکا ندارد.

طبق روال رایج، نام فیلم‌ها معمولا به داستان آن مربوط است. ولی نکته عجیب درباره فیلم لاتاری این است که داستان آن هیچ ارتباطی با برنامه مهاجرتی لاتاری گرین کارت آمریکا ندارد و موضوع اصلی فیلم درباره فعالیت موسسات غیرقانونی مهاجرت و قاچاق انسان به امارات است.

به همین دلیل در همان مرحله اول نام این فیلم ابهامات زیادی دارد. آیا قسمتی از محتوای فیلم اصلی حذف شده است؟ یا اینکه هدف نویسنده این بوده که برنامه تنوع نژادی آمریکا را که به لاتاری معروف است، در کنار روش‌های غیرقانونی و قاچاق انسان قرار دهد؟

در مورد فرضیه اول، یعنی حذف قسمتی از فیلم نمی‌توانیم نظری دهیم. ولی اگر فرضیه دوم درست باشد و قصد نویسنده ترساندن مردم از لاتاری باشد، باید شفاف سازی کنیم و به نقد داستان بپردازیم. چرا که اصلا درست نیست که یک فیلم حتی به صورت غیرمستقیم به القای مسائل نادرست بپردازد.

برنده شدن در لاتاری

لاتاری آمریکا چیست؟

لاتاری به معنی بخت آزمایی و قرعه کشی است. به هر برنامه‌ای که در آن با قرعه کشی به شرکت کنندگان جایزه داده شود، لاتاری می‌گویند. چیزی که عموم مردم به عنوان لاتاری می‌شناسند، برنامه هایی است که بعد از انجام قرعه کشی به شرکت کنندگان پول، خانه یا ماشین داده می‌شود. به این برنامه های اصطلاحا لاتاری پولی یا برنامه بخت آزمایی گفته می‌شود.

در اینجا قصد نداریم به اینگونه لاتاری های پولی بپردازیم، بلکه هدف ما توضیح لاتاری گرین کارت آمریکاست که یک روش راحت و ارزان برای مهاجرت به آمریکا محسوب می‌شود و در فیلم لاتاری نیز به آن اشاره شده است. قبل از بررسی قانونی بودن و یا غیرقانونی بودن لاتاری، بیایید به تاریخچه لاتاری و هدف از ایجاد آن بپردازیم.

آمریکا کشوری مهاجرپذیر است که اساس تشکیل آن نیز بر پایه مهاجرانی از سراسر جهان است. بنابراین بدیهی است که نژادهای مختلفی در این کشور زندگی می‌کنند و دارای جمعیت های متفاوتی هستند. یکی از هدف‌های دولت آمریکا نیز برقراری تعادل میان جمعیت نژادهای مختلف در این کشور است.

لاتاری گرین کارت امریکا یکی از برنامه های حفظ تنوع نژادی آمریکاست. دولت آمریکا هر سال این برنامه را برگزار می‌کند و در طی آن 55000 ویزای تنوع نژادی یا ویزای DV میان سراسر مردم جهان توزیع می‌شود. هر کس که این ویزا را دریافت کند، پس از ورود به امریکا، کارت اقامت دائم دریافت می‌کند و می‌تواند برای همیشه در آمریکا زندگی کند.

برای توزیع عادلانه ویزا تنوع نژادی، میان افرادی که در این برنامه ثبت نام کرده‌اند، یک قرعه کشی انجام می‌شود و به صورت کاملا تصادفی، تعدادی از افراد ثبت نام شده انتخاب می‌شوند و باید برای دریافت ویزا به سفارت آمریکا مراجعه کنند.

برای ثبت نام در لاتاری آمریکا هم شرایط سنی و یا محدودیت خاصی وجود ندارد. هر کس که حداقل مدرک تحصیلی دیپلم را داشته باشد، می‌تواند در لاتاری امریکا ثبت نام کند و شانس خود را برای برنده شدن در این برنامه امتحان کند. شانس برنده شدن در لاتاری نیز به موقعیت شغلی، میزان تحصیلات و هیچ چیز دیگر بستگی ندارد و همه افراد از همه نژادها و کشورها شانس برابری برای انتخاب شدن در لاتاری دارند.

آیا لاتاری آمریکا یک کلاهبرداری است؟

با توجه به اطلاعاتی که در بخش قبل خواندید، به نظر شما لاتاری گرین کارت آمریکا یک روش قانونی برای مهاجرت است یا خیر؟

جواب این سوال یک بله روشن و واضح است. مهاجرت به آمریکا از طریق لاتاری نه تنها یک روش کاملا قانونی است، بلکه راحت‌ترین، سریع‌ترین و ارزان‌ترین روش مهاجرت به آمریکا نیز محسوب می‌شود. روشی که هر کس فقط با مدرک حداقلی دیپلم می‌تواند در آن ثبت نام کند و شانس خود را برای زندگی همیشگی در آمریکا امتحان کند.

هزینه ثبت نام لاتاری نیز بسیار ارزان است و همه افراد از عهده آن برمی‌آیند. پس هیچ مشکل و مانعی برای استفاده عموم افراد از این روش وجود ندارد. هر سال عده زیادی از ایرانیان ثبت نام لاتاری را انجام می‌دهند و در ماه اردیبهشت به انتظار زمان اعلام نتایج لاتاری می‌نشینند. درست است که همه ثبت نام کنندگان در قرعه کشی لاتاری برنده نمی‌شوند، ولی برندگان لاتاری می‌توانند به سادگی و از راهی کاملا قانونی به آمریکا مهاجرت کنند و گرین کارت بگیرند.

مهم‌ترین نقد به محتوای فیلم لاتاری

آنچه در فیلم لاتاری می‌بینیم این است که امیرعلی و نوشین ثبت نام لاتاری را انجام داده‌اند و منتظر تاریخ اعلام نتایج و قبولی در لاتاری هستند. آنچه به درستی به آن اشاره شده است، این است که لاتاری یک روش بسیار مناسب برای افرادی است که از شرایط کافی برای مهاجرت برخوردار نیستند، اما نقد اصلی به فیلم این است که داستان فیلم هیچ ارتباطی به لاتاری ندارد.

در این فیلم مشاهده می‌کنیم که نوشین فریب وعده های فردی به نام سامی را می‌خورد و برای کار در یک شرکت حسابداری به دبی می‌رود. البته همه این وعده ها فریب است و متاسفانه نوشین در دام یک باند سازمان یافته قاچاق دختران می‌افتد و کشته می‌شود. امیرعلی بعد از این اتفاق تلخ به دنبال دلیل کشته شدن نوشین وارد دبی می‌شود و با همراهان خود به دنبال عوامل اصلی این باند می‌گردند.

سراسر فیلم لاتاری درگیر معماهایی برای پیدا کردن عوامل این باند قاچاق دختران به دبی است. در عوض نام فیلم لاتاری است که یکی از روش‌های قانونی و آسان برای مهاجرت عموم مردم به آمریکاست. این موضوع فقط باعث ایجاد یک تصور منفی در میان مخاطبین فیلم نسبت به لاتاری گرین کارت آمریکا می‌شود و شاید بسیاری از افراد به دلیل همین تصور منفی به دنبال استفاده از روش مهاجرتی لاتاری نروند.

بزرگ‌ترین نقد این است که محتوای این فیلم به علت مهاجرت جوانان نمی‌پردازد، راه های اصولی مهاجرت را معرفی نمی‌کند و حتی برخی از روش های قانونی را به صورت منفی جلوه می‌دهد. بد نشان دادن روش های اصولی مهاجرت، هیچ چیز جالبی ندارد و حتی با یک نتیجه معکوس، اقشار کم درآمد را به دام کلاهبرداران و رویافروشان می‌اندازد.