جستجوی زیرنویس

رفع عفونت یا آبسه دندان( چگونه به وجود آمدن )

چکیده : رفع عفونت یا آبسه دندان( چگونه به وجود آمدن ) بسیار مهم است و در صورت مشاهده چنین عارضه‌ای لازم است که خیلی برای دریافت درمان به پزشک مراجعه شود.

رفع عفونت یا آبسه دندان( چگونه به وجود آمدن ) بسیار مهم است و در صورت مشاهده چنین عارضه‌ای لازم است که خیلی برای دریافت درمان به پزشک مراجعه شود. اگر آبسه به موقع درمان نشود در کنار افزایش احتمال از بین رفتن دندان ممکن است یک سری اندام‌های دیگر بدن نظیر صورت گردن فرق سر و غرب را نیست درگیر کند. این شرایط در کودکان اهمیت بیشتری دارد. زیرا بدن آنها ضعیف تر بوده و بیشتر در معرض آسیب‌های ناشی از آبسه دندان قرار دارند. به همین دلیل نیاز است که جهت درمان سریع به دندانپزشکی اطفال و کودکان در اصفهان مراجعه کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌دهیم تا انتهای مطالب به همراهی خود با ما ادامه دهید.

آبسه دندان چیست؟

آبسه دندان یک نوع عفونت باکتریایی همراه با تورم است که افراد زیادی در طول زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. برخلاف تصور آبسه دندان می‌تواند یک عارضه بسیار خطرناک باشد. زیرا این مشکل معمولاً با ایجاد کیسه‌ای که حاوی باکتری‌ها و چرک است در دهان ایجاد می‌شود.

به همین دلیل در صورت عدم درمان به‌موقع ممکن است دامنه عفونت شدید‌تر شده و علی‌رغم مشکل تر شدن روند درمان، عوامل عفونت زا و باکتری‌ها از طریق بلع غذا وارد بدن شود و ارگان‌های حیاتی بدن را نیز درگیر کند‌. بروز عفونت آبسه برای افرادی که به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت می‌دهند نسبت به سایر افراد بسیار کمتر است. همچنین کسانی که در مرحله ابتدایی آبسه، جهت درمان آنها اقدام می‌کنند احتمال درگیری با عفونت شدیدتر برای آنها بسیار کم است.

در صورت بروز آبسه بهتر است خیلی زودتر برای درمان اقدامات لازم صورت بگیرد. زیرا در غیر این صورت فرآیند درمان سخت‌تر می‌شود. برای درمان آبسه و ایمپلنت در اصفهان باید کلینیک مناسبی را در نظر گرفت تا فرآیند درمان به درستی صورت بگیرد.

انواع آبسه دندان

همانطور که در مطلب قبلی نیز گفتیم عفونت آبسه یک نوع تورم بوده که در قسمت‌های مختلف دندان به وجود می‌آید و معمولاً این عارضه متناسب با شدت عفونت با بروز درد متوسط تا شدید لثه و دندان به همراه است. در موارد شدیدتر دامنه درد گسترش یافته و حتی در گردن و گوش نیز احساس می‌شود. به طور کلی بروز عفونت آبسه ممکن است در اشکال مختلفی رخ دهد. منتهی نکته مهم در همه حالات این است که درمان به موقع انجام شود. زیرا در این صورت امکان آسیب ریشه و نیاز به عصب کشی دندان در اصفهان بسیار کمتر می‌شود.

متناسب با موقعیت آبسه دندان این عارضه به طور کلی در سه دسته مورد بررسی قرار می‌گیرد. به این ترتیب انواع آبسه دندان بر حسب موقعیت آن شامل موارد زیر است.

 • آبسه پری اپیکال

در آبسه نوع پری اپیکال معمولاً موقعیت عفونت در نوک ریشه دندان قرار دارد.

 • آبسه پریودنتال

موقعیت قرارگیری ایجاد آبسه پریودنتال معمولاً در کنار لثه و ریشه دندان است.

 • آبسه لثه

این نوع آبسه همانطور که از عنوان آن مشخص است به طور معمول روی بافت لثه به وجود می‌آید.

آبسه دندان با چه علایم و نشانه‌هایی به همراه است؟

همانطور که گفتیم احتمال گسترش عفونت‌های دندان و آبسه به سایر نقاط بدن وجود دارد. به همین دلیل درمان به موقع و جلوگیری از پیشرفت این عارضه بسیار مهم است. یکی از عواملی که به درمان به موقع آبسه کمک شایانی می‌کند، شناخت علائم و نشانه های این عارضه است.

به طور کلی آبسه دندان با علائم متعددی خود را نشان می دهد که درد ضربان دار و ناگهانی در نزدیکی دندان از مهم‌ترین نشانه‌های این عارضه به شمار می‌رود. علاوه بر مورد نامبرده آبسه دندان با علائم دیگری نیز به همراه است که برخی از مهمترین آنها شامل گزینه های زیر می‌باشد.

 • احساس درد شدید در سر
 • احساس حالت تهوع به همراه تب و طعم بد دهان
 • التهاب لثه ها و دندان ها
 • قرمزی و تورم پوست صورت مخصوصاً در ناحیه درد دندان
 • متورم شدن گردن، گونه ها و صورت
 • احساس درد شدید در خواب و همچنین در موقع دراز کشیدن
 • احساس تیر کشیدن یک طرفه صورت به صورت متناوب یا دوره‌ای.

آبسه دندان به چه دلیل ایجاد می‌شود ؟

همانطور که در بحث تعریف آبسه دندان شرح دادیم این عارضه یک نوع عفونت باکتریایی در لثه و دندان است. بنابراین می‌توان گفت که مهمترین علل ایجاد آبسه دندان ورود باکتری و باقی ماندن آن در دهان و لابه‌لای دندان‌ها است. هنگامی که پوسیدگی دندان شدید و عمیق باشد و همچنین در ناحیه دندان ایجاد شده باشد، احتمال بروز آبسه بیشتر می‌شود. زیرا باکتری‌ها به محفظه داخلی دندان که حاوی عصب‌ها و رگهای خونی است دسترسی پیدا می‌کنند. کسانی که روکش دندان در اصفهان انجام داده‌اند باید از دندان‌های خود به خوبی مراقبت کنند. زیرا در غیر این صورت احتمال افزایش عفونت و بروز آبسه بیشتر می‌شود

به این ترتیب در پالپ دندان عفونت به وجود می‌آورند در مواقعی که دندان توان مقابله با باکتری و عفونت را دارد احتمال تشکیل آبسه کمتر می‌شود. اما در زمانی که دندان‌ها قدرت مقابله با عامل عفونت زا را از دست داده باشند، باکتری های وارد شده به پالپ دندان به سرعت تکثیر می‌شوند و آبسه یا ورم چرکی ایجاد می‌کنند. علاوه‌بر موارد ذکر شده عوامل دیگری نیز می‌توانند منجر به ایجاد آبسه دندان شوند که شامل موارد زیر هستند.

 • قرار گرفتن دندان در معرض ضربه های شدید
 • ورود جسم خارجی به لثه و ایجاد زخم در آن
 • درگیری لثه با بیماری‌های رایج لثه
 • دندان قروچه
 • پر کردن دندان
 • درست کردن دندان

درمان آبسه دندان به چه صورت است؟

درمان آبسه دندان در حیطه تخصص دندانپزشکان است. بنابراین بهترین کاری که جهت درمان و پیشگیری از گسترش آن می‌توان انجام داد مراجعه به دندانپزشک است.

دندانپزشکان متناسب با نوع آبسه و درصد گسترش عفونت، نوع درمان را مشخص می‌کنند. به طور کلی متناسب با شدت آبسه روش‌هایی برای درمان این عارضه وجود دارد که برخی از مهم‌ترین و رایج‌ترین آنها به شرح زیر می‌باشد.

 • مصرف دارو

یکی از بهترین روش‌های درمان آبسه مصرف داروهای آنتی بیوتیک است. زیرا این داروها سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و همچنین از گسترش عفونت آبسه دندانی جلوگیری می‌کنند. منتهی انتخاب نوع آنتی بیوتیک بستگی به نظر پزشک دارد. به عبارت دیگر هیچ فردی نمی‌تواند به صورت خودسرانه برای درمان آبسه دندان خود اقدام به مصرف آنتی بیوتیک کند‌.

در حال حاضر آنتی بیوتیک‌ها با تنوع بسیار زیادی وجود دارند که دندانپزشک متناسب با شرایط بیمار گزینه مناسب را برای وی تجویز می‌کند‌. به عبارت دیگر ممکن است برخی از افراد به دلیل داشتن یک سری بیماری‌های زمینه‌ای شرایط مصرف آنتی بیوتیک خاصی را نداشته باشند که در چنین شرایطی دندانپزشک متخصص متناسب با تخصص و تجربه خود گزینه جایگزین مناسب را برای بیمار تجویز می‌کند.

 • تخلیه آبسه

در برخی موارد دندانپزشک ترجیح می‌دهد آبسه را تخلیه کند. معمولاً تخلیه آبسه دندان متناسب نوع صورت می‌گیرد که در این روش دندانپزشک ابتدا یک برش کوچک در آبسه ایجاد می‌کند و سپس باکتری ها و چرک های موجود در آن را خارج می سازد. آنگاه محل آبسه را با محلول سالین پاکسازی می‌کند.

 • کشیدن دندان

در مواردی که عفونت و آبسه گسترش بیشتری یافته و شدیدتر باشد دندانپزشک راهی به جز کشیدن دندان ندارد. در چنین شرایطی ابتدا پزشک دندان کشیده و سپس اقدام به تخلیه آبسه و پاکسازی محل آن می‌کنند.

 • برداشتن انتهای ریشه

در مواقعی که لازم است انتهای ریشه دندان برداشته شود، پزشک اقدام به باز کردن لثه می‌کند و سپس انتهای ریشه دندان را به همراه آبسه برمی‌دارد. معمولاً در اصطلاح پزشکی به برداشتن انتهای ریشه دندان اپیکواکتومی گفته می‌شود.

درمان های خانگی

در مواردی که امکان دسترسی به پزشک وجود ندارد می‌توان برای رفع آبسه و عوارض ناشی از آن به درمان‌های خانگی روی آورد. معمولاً درمان‌های خانگی منجر به کاهش درد و تورم آبسه می‌شود‌. یکی از شایعترین روش‌های درمان خانگی آبسه شستشوی دهان با استفاده از آب نمک است.

همچنین استفاده از کمپرس آب گرم نیز یکی از روش‌های رایج درمان خانگی این عارضه به شمار می‌رود. مصرف داروهای ضد التهابی و مسکن مانند ایبوپروفن هم در صورت عدم منع مصرف و عدم دسترسی به پزشک برای این مورد می‌تواند کارساز باشد.

عوارض ناشی از آبسه دندان

همانطور که گفتیم برخلاف تصور بسیاری از افراد که آبسه دندان را امری ساده و پیش پا افتاده تلقی می‌کنند، باید بگوییم که این عارضه معمولاً با یکسری عوارضی به همراه است که در صورت تاخیر در درمان امکان وقوع عوارض شدید و حتی خطرناک برای بیمار بیشتر می‌شود.

خوشبختانه در صورت امکان به موقع آبسه و عفونت ناشی از خیلی زود درمان می‌شود. پس امکان گسترش آن و بروز خطرات و مشکلات جدی ناشی از این مشکل کاملا وابسته به نحوه برخورد افراد با این بیماری است.

به طور کلی درمان نشدن به موقع آبسه دندان و عفونت سبب می‌شود که امکان دارد این عفونت بخش‌های دیگر بدن نظیر فک، گردن، صورت، گوش، مغز و حتی قلب را درگیر کند. همچنین عفونت‌های سینوسی نیز یکی دیگر از عوارض شایع ناشی از آبسه است.

لازم به ذکر است که اگر درمان آبسه دندان به موقع صورت نگیرد امکان ورود باکتری ها و عفونت های ناشی از آن به خون بسیار بالا می‌رود که نتیجه این اتفاق بروز بیماری سپسیس می‌باشد. بیماری سپسیس یک بیماری بسیار خطرناک و بدون درمان است که سبب بروز شوک سپتیک می گردد و در پی آن فشار خون فرد مبتلا بسیار پایین می‌آید. به نحوی که امکان ایجاد نارسایی اندام و حتی مرگ فرد را در پی دارد.

برای پیشگیری است آبسه دندان چه راهکارهایی وجود دارد؟

آبسه دندان رابطه‌ای کاملا مستقیم با بهداشت دهان و دندان دارد. بنابراین با توجه به یک سری نکات و انجام اقدامات مراقبتی خیلی راحت می‌توان از بروز چنین عارضه ای در امان بود. یکی از توصیه‌های رایجی که در رابطه با بهداشت دهان و دندان می‌شود زدن ۲ بار مسواک در روز است.

همچنین استفاده از دهانشویه، نخ دندان، تغذیه سالم، مراجعه منظم به دندانپزشک و استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید از جمله مهمترین اقدامات پیشگیرانه‌ای هستند که به منظور جلوگیری از بروز عفونت و عارضه آبسه در دهان توصیه می‌شود.

در صورتیکه آبسه در روزهای ابتدایی کنترل شود و رعایت نکات بهداشتی و درمان‌های خانگی مورد توجه قرار گیرد از پیشرفت آن و بروز عفونت شدید‌تر می‌توان تا حد زیادی جلوگیری کرد. اما اگر آبسه و عفونت دندان به طور جدی مورد توجه قرار نگیرد، عفونت در اطراف دندان پخش شده و منجر به نابودی آن می‌شود. بهترین و منطقی‌ترین روش برای پیشگیری از ابتلا به آبسه مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان و همچنین مراجعه به دندانپزشک است. در صورت عدم توجه به درمان به موقع آبسه احتمال نابودی دندان بسیار بیشتر می‌شود. در این صورت حتی عصب کشی دندان در اصفهان نیز برای حفظ دندان تاثیری نخواهد داشت.

آبسه دندان در دوره بارداری

دندان ها در دوره بارداری بیشتر در معرض آسیب قرار دارند. به همین دلیل بروز آبسه در دوران بارداری یکی از عارضه‌های شایع است که اغلب خانم ها در لثه و دندان های خود مشاهده می‌کنند. لازم به ذکر است که درمان به موقع در دوران بارداری بسیار مهم است.

زیرا وجود هرگونه عفونت در این دوره علاوه بر مادر برای جنین نیز می‌تواند خطرناک باشد. در صورتی که عفونت آبسه دندان در دوران بارداری زود درمان نشود منجر به زایمان زودرس، وزن کم نوزاد هنگام تولد، مشکلات تنفسی و عوارض شدید پوستی نظیر می‌شود.

معمولاً عوامل مختلفی هستند که در دوران بارداری احتمال وقوع آبسه را تشدید می‌کند این عوامل شامل مواردی نظیر آسیب دیدگی لثه، پوسیدگی دندان، شکسته یا خرد شدند دندان‌ها هستند. لازم است مادران باردار در این دوره به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت مضاعف بدهند. در صورت درگیری با آبسه جهت درمان به موقع آن اقدام کنند. در این صورت احتمال بروز مشکلات جدی‌تر بسیار کمتر می‌شود. همچنین بهتر است قبل از بارداری برای ترمیم، عصب کشی و روکش دندان در اصفهان اقدام کرد که در طول بارداری شرایط موجود منجر به بدتر شدن شرایط دندان‌های معیوب نشود.

دیگر نکته قابل ذکر در این باره این است که مادران باردار به‌صورت مرتب دندان‌های خود را در دوره بارداری چک کند و در صورت مشاهده هرگونه ناراحتی در آنها به پزشک معالج در این حوزه مراجعه کنند. البته ناگفته نماند که مراقبت از دندان‌های کودکان نیز اهمیت زیادی دارد و باید درصورت مشاهده علایم عفونت آن‌ها را به دندانپزشکی اطفال و کودکان در اصفهان برد.

نتیجه گیری

رفع عفونت یا آبسه دندان( چگونه به وجود آمدن ) باید بسیار سریع صورت بگیرد. زیرا عدم توجه به این موضوع مهم می‌تواند عوارض نامطلوبی را برای بیمار در پی داشته باشد. بهترین راهکار برای پیشگیری از بروز آبسه و عوارض ناشی از آن مراجعه زود هنگام به پزشک با تجربه در این حوزه است. همچنین مصرف خودسرانه داروها در این دوره به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

در واقع این پزشک متخصص است که باید دارو و درمان مناسب را متناسب با شرایط بیمار برای وی تجویز کند. اما استفاده از داروهای خانگی نظیر دهانشویه‌های حاوی سولفوریک و قرقره کردن آب نمک از جمله روش‌هایی هستند که برای کاهش اثرات و پیشگیری از پیشرفت این عارضه کمک کننده هستند. همچنین برای دریافت درمان آبسه و انجام ایمپلنت در اصفهان باید برای انتخاب بهترین کلینیک و حرفه‌ای‌ترین دندانپزشک تلاش کرد.