جستجوی زیرنویس

راهنمای جامع آموزش و تربیت سگ + معرفی دوره آموزشی

راهنمای آموزش و تربیت سگ

راهنمای جامع آموزش و تربیت سگ + معرفی دوره آموزشی

اگر زندگی کردن در کنار سگ‌ها را بررسی کرده باشید، قطعا عشق و مهرتان برای به سرپرستی گرفتن سگ‌ها بیش از پیش شده است. سگ‌ها این موجودات دوست داشتنی برای زندگی کردن در کنار انسان، باید آموزش ببینند. آموزش سگ و تربیت او اولویت بالایی دارد.

به همین دلیل قصد داریم در ادامه به بررسی چگونگی آموزش سگ و نحوه تربیت او بپردازیم.اگر شما نیز تمایل دارید در این خصوص اطلاعات کسب کنید، تا پایان همراه ما باشید!

جهت مشاهده دوره های آموزش سگ از سطح پایه تا پیشرفته با اطلس دام همراه باشید.

چرا باید تربیت سگ را جدی بگیرید؟

به نظر شما چرا آموزش سگ تا این اندازه اهمیت دارد؟ آیا سگ‌ها این موجودات باهوش نمی‌توانند با غریزه خودشان در کنار ما زیست کنند؟ پاسخ منفی است! سگ‌ها نیاز به تربیت دارند. سگ‌هایی که در طبیعت حضور دارند، به وسیله آلفا یا مادر خود تربیت می‌شوند و اصول زندگی در قبیله را می‌آموزند. در حالیکه سگ‌های آپارتمانی یا سگ‌های گارد، باید با توجه به سبک زندگی جدید آموزش ببینند. تربیت سگ می‌تواند آرامش، امنیت و استقلال شما در کنار این موجود دوست داشتنی را تضمین کند.

اهداف مهم برای تربیت سگ چیست؟

قطعا همه ما با انگیزه‌های خاص خودمان آموزش سگ را شروع می‌کنیم. این اهداف متفاوت هستند و برای برخی سرپرست‌ها، پررنگ و برای برخی دیگر کم‌رنگ‌تر هستند. برای آگاهی بیشتر شما عزیزان، در ادامه به مهم‌ترین اهداف و دستاوردهای آموزش سگ اشاره می‌کنیم.

  • احساس امنیت یکی از بدیهیاتی است که با قصد دستیابی به آن تربیت سگ را آغاز می‌کنیم. تربیت سگ خانگی به شما این اجازه را می‌دهد تا از یک نگهبان امن برای خانه و خانواده‌تان بهره‌مند شوید. سگ‌هایی که به درستی تربیت شده‌اند، می‌توانند به عنوان یک نیروی محافظ و هشداردهنده در برابر تهدیدها و خطرات عمل کنند.

  • ارتباط و صمیمیت، اصلی‌ترین هدف آموزش و تربیت سگ‌ها است. تربیت سگ خانگی شامل ایجاد یک ارتباط نزدیک و صمیمی با آن‌ها است. این رابطه بین صاحبان و سگ‌ها باعث می‌شود احساسات مثبت و ارتباط عمیق‌تری شکل بگیرد.

  • تربیت سگ خانگی به شما اجازه می‌دهد تا رفتارهای مطلوب را به آن‌ها یاد بدهید. اصلاح رفتار و نرمال سازی عملکرد سگ‌ها برای زندگی در بین انسان‌ها ضروری است. اصلاح رفتارهایی مانند گاز گرفتن، خرابکاری و نوع برخورد نامناسب با انسان‌های دیگر از جمله این موارد است. سگ‌های دوست داشتنی معمولا تربیت بسیار جدی داشته‌اند.

  • سرگرمی و پر کردن ظرف عشق و علاقه یکی دیگر از اهداف تربیت صحیح سگ‌ها است. به این ترتیب می‌توانید با موجودی نسبتا آگاه و باهوش طرف شوید.

  • شاید به این نکته توجه نکرده باشید اما تربیت سگ خانگی می‌تواند به سلامت جسمی و روانی او کمک کند. سگ‌هایی که تحرک کافی داشته و همیشه تحت کنترل باشند، به طور کلی، بهتر و سالم‌تر زندگی می‌کنند. تربیت سگ خانگی به شما این امکان را می‌دهد که شاهد رفتارهای خطرناک مثل خوردن مواد غذایی مضر یا حمله به دیگران نباشید.

  • تربیت سگ خانگی به شما امکان می‌دهد تا یک رابطه عمیق و معنادار با حیوان خانگی خود ایجاد کنید و همچنین، از مزایای امنیتی، انضباطی، سلامتی و سرگرمی که با خود به همراه می‌آورد، بهره‌‌مند شوید. یادتان باشد که این موجودات پشمالو، عشق مطلق هستند.

با اصول تربیت سگ آشنا شوید!

قطعا به همان میزان که تربیت یک نوزاد تا کودکی زمانبر است و اهمیت بالایی دارد، تربیت سگ‌ها نیز اصول خاص خود را دارد. این اصول، شامل مواردی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1- سگ‌ها را اجتماعی کنید!

یکی از اقدامات مهم تربیتی در سگ‌ها، اجتماعی کردن آن‌ها است. سگ‌ها باید به جمعیت و محیط اطرافشان عادت کنند. برای اجتماعی‌سازی سگ، باید او را با موقعیت‌ها، مردم و سایر حیوانات آشنا کنید. این پروسه با صبر و تحمل بسیار زیادی دنبال می‌شود.

2- سگ خود را شرطی سازی کنید!

استفاده از تشویق و پاداش برای تربیت سگ بسیار مؤثر است و اصلی‌ترین اقدام برای شرطی سازی محسوب می‌شود. هنگامی که سگ خانگی شما رفتار مطلوبی انجام می‌دهد، او را تشویق کنید و به او پاداش دهید تا ارتباط مثبتی بین رفتار مطلوب و پاداش برقرار شود. به این ترتیب شرطی سازی رقم می‌خورد.

3- روتین و نظم را جدی بگیرید!

سگ‌ها باید قواعد و مرزهای رفتاری را بیاموزند و به آن پایبند باشند. استفاده از تمرینات روزانه، پیاده‌روی، پیروی از فرامین و دستورات، همگی برای سگ اهمیت دارد. در یک آموزش صحیح باید زمان غذا، پیاده روی و همه چیز را مطابق یک برنامه عالی جلو ببرید.

4- تمرین و تکرار با سگ

سگ‌ها نیازمند تمرین و فعالیت منظم فیزیکی هستند. فعالیت‌هایی مثل پیاده‌روی، بازی‌های تعاملی و تمرینات اصطلاحی به سگ خانگی شما کمک می‌کند تا انرژی خود را به خوبی صرف کند و رفتارهای نامطلوب را کاهش دهد. تخلیه انرژی و یادآوری تمام تمرینات کمک می‌کند تا همه چیز سر جای خودش قرار گیرد.

5- در تربیت سگ، صبور باشید!

تربیت سگ زمان و صبر بالایی می‌طلبد. همیشه صبور باشید و انتظارات واقع‌بینانه‌ای از سگ‌تان داشته باشید. تمرینات و آموزش‌های تکراری و مداوم به سگ خانگی شما کمک می‌کند تا رفتارها و فرامین را به خوبی یاد بگیرد. تخلیه انرژی، بازی و افزایش تمرکز، بازدهی عملکرد او را افزایش می‌دهد.6- فرمان‌های صوتی را برای سگ‌ها بکار بگیرید!

استفاده از فرمان‌ها و سیگنال‌های صوتی به شکلی معجزه آسا بر روی عملکرد سگ اثرگذار است. آموزش سگ با فرمان‌ها و آواهای مشخص مانند "بشین"، "بیا" و "بمان" و... به شما امکان می‌دهد تا رفتارهای مطلوب را در سگ خود تقویت کنید و آلفای قوی‌تری باشید.

7- حد وسط را رعایت کنید!

توازن و حسن ارتباط با سگ اهمیت بالایی دارد. در پروسه آموزش سگ و تربیت او، باید به میزان متعادلی از توازن بین محبت و تنبیه را درنظر داشته باشید. به این ترتیب سگ شما با مشاهده رفتارهای صحیح، پاداش می‌گیرد و رفتارهای اشتباه او نیز پیامدهایی مثل عدم توجه، بازی نکردن و موارد این‌چنینی را به همراه خواهد داشت.

یادتان باشد که تحت هیچ شرایطی از تنبیه فیزیکی، زندانی کردن سگ در محیطی خاص و موارد این‌چنینی استفاده نکنید. تنها پایبندی به قوانین می‌تواند نتیجه عالی ایجاد کند.

بهترین روش آموزش سگ چیست؟

برای آشنایی با بهترین روش آموزش سگ‌، باید زیر نظر مربی متخصص در این زمینه اقدام کنید. یادتان باشد در گام اول شما باید ریلکس باشید، اصول آموزش سگ را بدانید و با خلقیات و ذهنیات این دوست پشمالو، آشنایی کافی داشته باشید. به این ترتیب، همه چیز برای شرطی سازی، اصلاح رفتار و کنترل بر روی سگ آماده خواهد بود.

برچسب ها : آموزش سگ,تربیت سگ