جستجوی زیرنویس

معرفی چند بازی فکری برای کودکان (مفید برای رشد ذهنی و شخصیتی کودک)

چکیده : در این مقاله چندین بازی فکری مناسب برای کودکان را معرفی میکنیم که والدین بتوانند با تهیه آنها هم فرزندان خود را سرگرم کنند و هم در راستای رشد ذهنی شخصیتی کودک گام موثری بردارند

معرفی چند بازی فکری برای کودکان

به گزارش عمو کتابی، مرجع خرید انواع بازی فکری کودکانه در ایران: بازی های فکری یکی از جذاب ترین و هیجان انگیز ترین ابزارهای تربیتی کودکان هستند. این بازی ها علاوه بر سرگرمی، ذهن کودکان را تقویت می کنند و رشد شناختی آن ها را سرعت می بخشند. والدین با تهیه بازی های فکری برای کودکان با یک تیر چند نشان می زنند. پر کردن اوقات فراغت، افزایش مهارت های فردی و اجتماعی، تقویت ذهن کودکان، ایجاد بستر تعاملات اجتماعی برای کودکان و... از جمله نتایج بازی های فکری هستند. با مقاله معرفی چند بازی فکری برای کودکان با ما همراه باشید.

معرفی چند بازی فکری برای کودکان (مفید برای رشد ذهنی و شخصیتی کودک)

بازی فکری استوژیت

اولین پیشنهاد ما برای معرفی چند بازی فکری برای کودکان بازی استوژیت است. استوژیت یک بازی پرهیجان، غیر قابل حدس و جذاب است که توسط شرکت هوپا تولید شده است. این بازی از دسته بازی های رومیزی یا بردگیم است که طرفداران بسیاری دارد. هم چنین تاثیر فوق‌العاده‌ای بر خیال پردازی و قدرت تفکر وخلاقیت بازیکن ها می گذارد. کودکان و نوجوانان در این بازی گروهی یاد می‌گیرند که بهتر فکر کنند و ذهن طرف مقابل راحت بزند. استوژیت برای کودکان 8 سال به بالا قابل اجراست. نه تنها کودکان و نوجوانان، حتی بزرگسالان هم از انجام این بازی لذت می برند. استوژیت یکی از بهترین گزینه های معرفی چند بازی فکری خوب برای کودکان است. در این بازی بازیکن باید فکر طرف مقابل را حدس بزند.

خلاقانه فکر کردن و درست حدس زدن باعث می شود که برنده این بازی شویم. نحوه بازی استوژیت این گونه است: در این بازی کارت هایی داریم که تصاویر خیالی و رویایی دارند. ( مثلا چشم هایی که پرواز می کنند) همچنین صفحه بازی، مهره های بازیکن ها و کارت های عدد نیز در اختیار بازیکن ها است. در ابتدای بازی کارت هایی که نقاشی های عجیب دارند را بین بازیکن ها پخش می کنیم. بازیکن ها نباید کارت های خود را به یکدیگر نشان دهند. نفر اول که بازی می کند قصه گو نام دارد. قصه گو یک کارت از میان کارت هایش انتخاب می‌کند و در مورد آن یک شعر یا سخن یا جمله و.. می گوید. سپس آن کارت را به پشت وسط بازی می گذارد. هر یک از بازیکن ها باید با توجه به سخن قصه گو یکی از کارت های خود را که به سخن قصه گو شباهت بسیاری دارد انتخاب کنند و وسط بازی به پشت سر بگذارند. وقتی هریک از بازیکن ها یک کارت وسط بازی گذاشتند، قصه گو کارت ها را هم می‌زند و برمی گرداند.

بازیکن ها باید حدس بزنند که کارت قصه‌گو کدام کارت بوده است. اگر تمام بازیکن ها درست حدس بزنند یا اینکه هیچ کدام از بازیکن ها نتوانند درست بزند قصه‌گو امتیاز نمی گیرد. چون که او خیلی بی ربط و یا ساده کارت خود را توضیح داده است. اما اگر بعضی از بازیکن ها درست و بعضی دیگر اشتباه حدس بزنند قصه‌گو امتیاز می‌گیرد و در صفحه بازی دو خانه جلو می رود.به این ترتیب نفر بعدی قصه گو می شود و بازی به همین روند ادامه دار می شود. تا اینکه اولین بازیکن به خانه آخر صفحه برسد و برنده اعلام شود. وقتی که اولین نفر برنده شود بازیکن های دیگر می بازند. بازی فکری استوژیت بازی فکری بسیار جذابی است که کمک خوبی به خیال پردازی و خلاقیت بازیکن ها می کند.

بازی فکری ایروپولی

دومین پیشنهاد ما در معرفی چند بازی فکری برای کودکان بازی ایروپولی است. یکی از موفق ترین و پرطرفدارترین بازی ها از گذشته تا کنون، بازی روپولی یا مونوپولی بوده که اکنون مدل جدیدی از آن به نام ایروپولی وارد بازار شده است. ایروپولی همان بازی روپولی است که با هویت و اصلاحات ایرانی باز آفرینی شده است. مثلاً واحد پولی، پروژه ها، نام خیابان ها و... با توجه به فرهنگ ایرانیان و اصطلاحات متداول در کشور ایران تغییر کرده است. به همین جهت کودکان راحت تر می توانند بازی کنند و آموخته های خودشان در بازی را، در زندگی به کار ببرند. بازی فکری ایروپولی یک بازی رومیزی جذاب است که سواد مالی و مدیریت سرمایه ها را با شیوه ای خلاقانه و سرگرم کننده به کودکان آموزش می‌دهد.

این بازی به شیوه اعجاب برانگیزی هوش مالی کودکان را با محوریت خرید و فروش، افزایش می دهد. کودکان با این بازی تجربه های مختلفی کسب می‌کنند. آن ها اگر که به فکر آینده نباشند ممکن است ور شکست شوند. تجربه های این بازی برای زندگی آنها می‌تواند بسیار ارزنده و درس‌آموز باشد. وقتی کودکان با دنیای کسب و کار از کودکی آشنا شوند و یاد بگیرند که بخرند و بفروشند یا سرمایه گذاری کنند، هوش مالی و قدرت مدیریت آن ها تقویت می شود و در معاملات واقعی موفق تر عمل می کنند.

بازی الفبای آهنربایی تی تویز

سومین پیشنهاد ما برای معرفی چند بازی فکری برای کودکان ، بازی الفبای آهنربایی تی تویز است. وقتی کودکان در حال انجام کاری هستند که از آن لذت می برند یادگیری آن ها عمیق‌تر می‌شود. بنابراین ابزارهای کمک آموزشی و بازی های آموزشی یکی از بهترین راه های آموزش الفبا به کودکان هستند چرا که تعامل با آن ها برای کودک لذت بخش است. الفبای آهنربایی تی تویز برای کودکان بیشتر است ۳ سال به بالا طراحی شده است و برای کودکان پیش دبستانی و کلاس اولی بسیار مفید است. یادگیری الفبا و خواندن و نوشتن کلمات فارسی یکی از مهم ترین و پایه ای ترین آموزش هاست. کودکانی که فارسی را صحیح یاد نمی گیرند در آموزش های دیگر نیز دچار اختلال می شوند و این مساله ممکن است تا بزرگسالی با آن ها همراه باشد. بازی کردن خستگی کودکان را هنگام آموزش کم می‌کند و سرعت یادگیری آن ها را افزایش می دهد.

در این بازی، کودکان با حروف الفبای فارسی و دیکته و ساختار کلمات آشنا می شوند. بازی الفبای آهن ربایی، یک صفحه آهنربایی و تعدادی حروف الفبای آهن ربایی دارد که به صفحه می چسبند. کودکان باید طبق فلش کارت های داخل جعبه حروف را پیدا کنند و یا اینکه دیکته کلمات را با حروف بنویسند. در پشت صفحه آهنربایی نیز کودکان می توانند کلماتی را که یاد گرفته اند یا مد نظر خودشان هست بدون فلش کارت بنویسند. این بازی برای کودکان پیش دبستانی و اول دبستان که در حال یادگیری زبان فارسی هستند بسیار مفید است.

بازی فکری دست چین

چهارمین پیشنهاد ما برای معرفی چند بازی فکری برای کودکان بازی دست چین است. بازی فکری دست چین یکی از هیجان انگیز ترین و جذاب ترین بازی های فکری برای کودکان ۵ سال به بالاست. این بازی را می شود دو تا چهار نفره انجام داد. هر کس که در این بازی دقت و سرعت بیشتری داشته باشد برنده می شود. تقویت دقت و سرعت در کنار هم یکی از مهم ترین نتایج بازی دست چین است.این بازی به کودکان کمک می کند تا تمرکز و سرعت عمل خود را بالا ببرند. اگر در این بازی کودکان دقت و توجه خوبی داشته باشند اما سرعت کمی داشته باشد می بازند. هم چنین اگر سرعت بالا بدون دقت و توجه داشته باشند باز هم می بازند. برنده ی این بازی کسی است که سرعت عمل بالایی دارد و به الگو ها خوب دقت می کند. در این بازی لیوان هایی به پنج رنگ مختلف وجود دارد که در اختیار بازیکن ها قرار می دهیم.

کارت هایی هم در این بازی وجود دارد که عکس های مختلفی روی آن کشیده شده. هر کارت الگویی از ترتیب ۵ رنگ به افقی یا عمودی است. وقتی بازیکن ها یک کارت را برمیگردانند باید با دقت عکس روی کارت را مشاهده کنند و به سرعت آن الگو را با کمک لیوان ها بسازند. این کار حافظه دیداری بازیکن ها تقویت می کند. هرکس که زودتر الگو را بسازند زنگ را می زند و کارت را برای خودش بر می دارد. در انتهای بازی هر کس که بیشترین کارت را دارد بیشترین امتیاز را می‌گیرد و برنده می شود. این بازی تاثیر خوبی بر تقویت هوش کودکان پیش دبستانی می گذارد. اگر شما کودک پیش دبستانی دارید توصیه می کنیم حتما مقاله معرفی 10 مورد از راه های افزایش هوش کودکان پیش دبستانی را مطالعه بفرمایید.

بازی فکری پینگو

پنجمین پیشنهاد ما برای معرفی چند بازی فکری برای کودکان بازی پینگو است. بازی فکری پینگو یک بازی جذاب و پرهیجان برای کودکان ۵ سال به بالا می باشد که به صورت دونفره انجام می شود. در این بازی کودکان باید حرکات ظریف دست خود را تقویت کنند و قدرت تحلیل خود را بالا ببرند. بازی پینگو یک میز کوچک دارد که روی آن تعدادی قطعه یخ سفید یا آبی کنار هم قرار گرفتند. روی این میز کوچک یک پنگوئن نشسته است. بازیکن ها با چکش هایی که در اختیار دارند به نوبت یخ های روی میز را می شکنند و یخ ها پایین می‌افتند. هر چقدر که از زمان بازی بگذرد یخ های بیشتری شکسته می‌شود و احتمال فرو ریختن میز یخی بیشتر می شود.

اگر بازیکنی یخی را بشکند و میز یخی فرو بریزد و پنگوئن از روی میز پایین بیفتد می بازد. البته یک گردونه ی شانس هم کنار این میز قرار دارد که بازیکن ها می توانند از آن استفاده کنند. با توجه به عقربه ی گردونه شانس بازیکن ها ممکن است از یک دور بازی حذف شوند یا اینکه دوبار یخ بشکنند که این کار احتمال باختنشان را افزایش میدهد. در این بازی که شانس هم در آن دخیل است کودکان مفهوم رعایت نوبت را یاد می گیرند و روی حرکات دست خود تمرکز می‌کنند. این بازی هیجان انگیز زمینه ای برای تجربه تعامل کودک با هم بازی را فراهم می کندو و بسیار سرگرم کننده و جذاب است.

بازی فکری نمیریه

ششمین پیشنهاد ما برای معرفی چند بازی فکری برای کودکان بازی پینگو است. بازی فکری نمیریه یک بازی کارتی بامزه و جذاب است که شانس بازیکن روی برنده شدن تاثیر بسیار زیادی دارد. نمیریه به کودکان یاد می دهد که خوب فکر کنند و آینده را پیش بینی کنند. هم چنین حالت های مختلف حرکت های بازیکن ها را تصور کنند و بهترین انتخاب ها را داشته باشند. این بازی را می توان به صورت 2 تا 5 نفره انجام داد. نمیریه برای کودکان 8 سال به بالا قابل اجراست اما بزرگسالان هم از انجام آن بسیار لذت می برند و در کنار هم ساعات خوشی را تجربه می کنند. این بازی کارت های مخلتفی دارد که هر کارت کاربرد ویژه ای دارد. کارت ها به بازیکن ها قدرت عمل می دهند و سرمایه هر بازیکن هستند برای همین بازیکن ها باید به بهترین شکل آن ها را مدیریت کنند. اجل معلق کارت بد شانسی است.

به هر کسی که بیفتد می میرد. بازیکن ها باید با کارت هایی که در دست دارند اجلشان را به تاخیر بیندازند. بازیکن ها یکی یکی می میرند و آخرین نفری که زنده بماند برنده بازی است. از نقاط قوت بازی نمیریه تصاویر خنده دار روی کارت ها و انتخاب اسم های خلاقانه است. باج سیبیل، ناروی ناکار، جیم فنگ، خنزر پنزر، شفای عاجل، نع خیرو... اسم کارت های این بازی هستند که به شما قدرت می دهند. راستی اگر این کارت ها دست شما باشند شما آن ها را چطور مدیریت می کنید؟ نمیریه یکی از بهترین گزینه های معرفی چند بازی فکری برای کودکان است.

بازی برج پیزا

هفتمین پیشنهاد ما برای معرفی چند بازی فکری برای کودکان بازی برج پیزا است. بازی فکری برج پیزا یک بازی جذاب و هیجان انگیز است که کودکان می توانند به صورت گروهی بازی کنند و ساعت خوشی را کنار یکدیگر خلق نمایند. برج پیزا علاوه بر کودکان، نوجوانان و بزرگسالان را هم سرگرم می کند. در این بازی هماهنگی چشم، دست و مغز، هم چنین تمرکز و انتخاب درست، کنترل حرکات ظریف دست و داشتن آرامش برای بردن بازیکن ها ضروری است. در برج پیزا ستون هایی رنگی و صفحاتی دایره ای شکل وجود دارد. بازیکن ها باید ابتدا صفحات را بین ستون ها بچینند و یک برج شش طبقه درست کنند. سپس هر بازیکن تاس رنگی را می اندازد و یک ستون به همان رنگ تاس از برج می کشد. ابتدای بازی این کار آسان است اما هر چه زمان می گذرد برج لق و کشیدن ستون سخت تر می شود. بازنده کسی است که برج با حرکت او فرو می ریزد. افزایش تمرکز و دقت کودکان یکی از دغدغه های والدین امروز است. سبک زندگی مدرن با تمام خوبی هایش قدرت توجه و تمرکز کودکان را کم کرده است. انجام مستمر بازی هایی که قدرت توجه و تمرکز کودک را افزایش می دهد یکی از بهترین و خلاقانه ترین راه های جبران کم توجهی کودکان است.

جعبه اعداد

هشتمین پیشنهاد ما برای معرفی چند بازی فکری برای کودکان بازی جعبه اعداداست. بازی فکری جعبه اعداد به کودکان ۳ سال به بالا شمردن و ترتیب اعداد را آموزش می دهد. جعبه اعداد پازلی چهل قطعه دارد. کودک باید تکه های پازل را به صورت دو به دو به یکدیگر بچسباند. در یک قطعه از این پازل ها عدد به فارسی و انگلیسی نوشته شده است و در قسمت دیگر شکل های مختلفی از یک تا بیست عدد نقاشی شده است. جعبه اعداد هوش منطقی ریاضی کودکان را افزایش می دهد و با بازی نیمکره چپ آن ها تقویت می کند. کودکان با پازل اعداد می توانند ترتیب و شمارش عدد یک تا بیست را بیاموزند و تمرین کنند. علاوه بر یاد گیری اعداد کودکان با مفهوم رنگ ها نیز آشنا می شوند. کودکان زیر سه سن می توانند برای تطابق رنگ ها از این بازی استفاده کنند. آموزش همراه با بازی و سرگرمی، یادگیری کودک را عمق می بخشد و تاثیر بیشتری بر ذهن کودکان می گذارد.. به صورت کلی بازی های فکری بر سرعت رشد شناختی کودک و افزایش انواع هوش او تاثیر زیادی می گذارد. کودکی دوران طلایی یادگیری و تقویت مغز است. شما می توانید برای مطالعه بیشتر در این زمینه مقاله تاثیر بازی های فکری در کودکان را نیز مطالعه بفرمایید.

بازی فکری دکتر اکتشاف

نهمین پیشنهاد ما برای معرفی چند بازی فکری برای کودکان بازی فکری دکتر اکتشاف است. بازی فکری دکتر اکتشاف یک بازی جذاب، پر هیجان و سرگرم کننده است که از چند جهت مغز کودکان را درگیر و ذهن آن ها را توانمند می کند. در بازی دکتر اکتشاف تعدادی کارت الگو، 12 لوله آزمایشگاهی و توپ های رنگی داریم. وقتی بازیکن ها یک کارت را بر می دارند باید با جا به جا کردن توپ های داخل لوله به سرعت الگوی روی کارت را درست کنند. البته به گونه ای که توپی از لوله ها بیرون نیفتد و دست بازیکن ها هم به توپ نخورد. این بازی در مرحله اول مهارت حل مساله کودکان را تقویت می کند، چون کودکان باید به سرعت معمای کارت را در ذهنشان حل کنند. در مرحله بعدی قدرت دقت، توجه و تمرکز، کنترل حرکات ظریف دست، هماهنگی چشم و دست و مغز کودک را افزایش می دهد. در کنار این ها نیز سرعت عمل کودکان را نیز افزایش می دهد. زیرا اولین نفری که الگوی کارت را درست کند امتیاز می گیرد. در خلال این بازی کودکان نحوه تعامل با هم بازی ها را یاد می گیرند و لحظات سرگرم کننده پر هیجانی را تجربه می کنند. این بازی چند منظوره برای تقویت مغز کودکان بسیار مفید می باشد.

خرید بازی اسم کارتیل

آخرین پیشنهاد ما برای معرفی چند بازی فکری برای کودکان بازی فکری اسم کارتیل است. بازی اسم کارتیل همان بازی دوست داشتنی و نوستالژیک اسم فامیل خودمان است که به شیوه ای جدید و خلاقانه طراحی شده است. این بازی کارتی، دو دسته کارت دارد. کارت حروف و کارت موضوعات. حروف و موضوعات از آسان به سخت با داشتن ستاره مشخص شده است. داشتن موضوعات جدید یکی از نقاط قوت این بازی است. موضوعاتی که جذاب و هیجان انگیز است و خیلی آن ها را بازی نکرده ایم. مانند ضرب المثل ها، مکان های عمومی، اسم بازیگر و... نوجوانان و کودکان با توجه به مهارت ها و توانمندی هایشان کارت انتخاب می کنند و بازی را شروع می کنند. در دفترچه راهنمای این بازی نیز چند شیوه سرگرم کننده برای انجام بازی پیشنهاد شده است. اسم کاتریل علاوه بر افزایش سرعت عمل، و تقویت قدرت بازیابی ذهن، دایره لغات و اطلاعات کودکان را نیز افزایش می دهد. این بازی کارتی تو جیبی به راحتی قابل انتقال است و ساعات خوشی در کنار دوستان و خانواده برای کودکان، نوجوانان، حتی بزرگسالان خلق می کند. جالب است که این بازی قدیمی نوعی ورزش و تمرین برای سلول های مغز کودکان و نوجوانان است و علاوه بر سرگرمی یک تمرین خوب برای ذهن مخاطب به شمار می آید. بازی های فکری معرفی شده در این مقاله را میتوانید از سایت های معتبر خرید بازی فکری کودکان مانند عمو کتابی، دیجی کالا، رایاد، ذهن برتر و سایر فروشگاه های آنلاین خریداری نمایید.