جستجوی زیرنویس

پیشگیری از بیماری‌ها با چکاپ کامل

یکی از بهترین راه‌های تشخیص انواع بیماری‌ها انجام آزمایشات است. پزشک پس از معاینه بیمار و گرفتن شرح حال، با تجویز آزمایشات چکاپ، وجود هر نوع اختلال یا نقص عملکرد در بدن را ارزیابی می‌کند. آزمایشات چکاپ کاربردهای مختلفی از جمله تشخیص انواع بیماری‌ها، ارزیابی روند درمان، انجام غربالگری مثل تشخیص زودهنگام دیابت یا بیماری‌های مقاربتی دارند. از این‌رو آزمایشات چکاپ برای حفظ سلامتی بسیار حائز اهمیت هستند. آزمایش چکاپ کامل شامل انواع آزمایش‌های خونی، ادراری، مدفوعی و یا مخاطی است. در این آزمایش‌ها فاکتورهای مختلف سلامت از جمله آنزیم‌های مهم بدن، پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها و چربی خون سنجیده می‌شوند تا تمام جوانب سلامتی فرد در نقشه بزرگ سلامتی در کنار هم قرار بگیرند.

آیا همه افراد نیاز به چکاپ کامل بدن دارند؟

برخی مردم تصور می‌کنند که آزمایش چکاپ کامل فقط برای بیمارانی است که به مطب مراجعه می‌کنند یا علائم بالینی دارند، اما لازم به ذکر است که تمام افراد جامعه حتی اگر هیچ‌گونه علائمی ندارند بهتر است به صورت دوره‌ای و با مشاوره پزشکی آزمایشات چکاپ را انجام دهند تا سلامتی همیشگی و پایدار باشد و تحت تاثیر عواملی مثل رژیم غذایی ناسالم، سبک زندگی نادرست و کم تحرکی دچار مشکلاتی مثل کبد چرب، فشار خون بالا یا دیابت قرار نگیرد. بعضی از بیماری‌ها پنهانکار هستند و به صورت خاموش در بدن پیشروی می‌کنند. فرد مبتلا به این نوع بیماری‌ها تا مدت‌ها از وجود بیماری بی‌خبر است و متاسفانه زمانی به مشکل خود پی می‌برد که عارضه بخش وسیعی از بدن را درگیر و سلامت وی را با چالش جدی مواجه کرده است. اما با آزمایشات چکاپ می‌توان به سرعت و به موقع چنین مشکلاتی را شناسایی و به موقع نیز درمان کرد تا سلامتی فرد تحت تاثیر قرار نگیرد.

هزینه چکاپ کامل

هر چند وقت یکبار نیاز به چکاپ کامل داریم؟

هر فردی ممکن است در برهه‌ای از زندگی خود به دلایل مختلفی نسبت به سلامتی خود نگران شود یا به دلیل بروز علائمی به پزشک مراجعه کند و آزمایشات چکاپ برای وی تجویز شود اما بهتر نیست که پیش از بروز علائم و هشدارها به فکر سلامتی خود باشیم؟

برای همه افرادی که برای سلامتی خود اهمیت قائل هستند توصیه می‌شود که به صورت روتین و بسته به نظر پزشک خود به صورت سالانه آزمایشات چکاپ کامل انجام گردد. البته زمان و تعداد آزمایشات بستگی به نظر پزشک و شرایط جسمانی شما دارد، چراکه آزمایشات چکاپ خانم‌ها و آقایان تا حدودی متفاوت بوده و همچنین برخی افراد به دلیل شرایط سلامتی خود نیاز به چکاپ‌های بیشتری دارند. برای مثال افرادی که پیش دیابتی هستند یا شاخص توده بدنی بالایی دارند بیشتر در معرض بیماری‌های خاموش مثل دیابت و فشار خون قرار دارند و از اینرو بایستی فاصله آزمایشات چکاپ آن‌ها کمتر از سایرین باشد. شما برای آزمایشات چکاپ قادر هستید یک یا چند آزمایش را انتخاب کرده و یا چکاپ کامل آقایان یا خانم‌ها را درخواست دهید و با هزینه مقرون به صرفه تمام ابعاد سلامتی خود را تحت کنترل داشته باشید.

در چکاپ کامل چه آزمایش‌هایی قرار دارند؟

۱- آزمایش خون (CBC)

یکی از آزمایش‌های مهم در چکاپ کامل، آزمایش CBC است که در آن تعداد و ویژگی‌های فیزیکی سلول‌های خونی سنجش می‌شود تا وجود هر گونه اختلال نظیر کم خونی، غلظت خون، بدخیمی، نقص در سیستم ایمنی و اختلالات انعقادی مشخص گردد. این آزمایش با دریافت یک نمونه خون از ساعد انجام شده و با آن انواع سلول‌ها مثل گلبول‌های قرمز (RBC)، گلبول‌های سفید (WBC) و پلاکت‌ها (PLT) ارزیابی می‌شود.

آزمایش چکاپ کامل

۲- آزمایش ادرار (Urinalysis)

این آزمایش همانگونه که از نام آن قابل تشخیص است، با دریافت نمونه ادرار انجام می‌شود. این نمونه ادرار برای بررسی انواع بیماری‌های عفونی، چگونگی عملکرد کلیه و بررسی وضعیت کلی سلامت فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انجام آزمایش ادرار نیازی به ناشتا بودن نیست و معمولا نمونه در اوایل صبح گرفته می‌شود، چراکه غلیظ‌تر است و وضعیت بدن و عملکرد آن را بهتر توصیف می‌کند. در این آزمایش فاکتورهای مختلفی مانند رنگ ادرار، اسیدیته، میزان گلوکز موجود در آن، وجود گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید، پروتئین و سایر شاخص‌ها ارزیابی می شوند تا تصویر کاملی از سلامتی بدست آید. به طور کلی هزینه چکاپ کامل شاید تا حدودی بالا باشد، اما آگاهی از سلامتی می‌تواند به مراتب اهمیت بسیار بالاتری داشته باشد.

۳- آزمایش قند خون  (FBS)

این آزمایش یکی از مهمترین روش‌هایی است که می‌تواند چندین بیماری شایع و خاموش مثل: دیابت و فشار خون را از مدت‌ها قبل از بروز علائم تشخیص دهد. اهمیت این موضوع تاحدی است که توصیه می‌شود تمام بزرگسالان، به صورت سالانه آزمایش قند خون را در برنامه چکاپ خود داشته باشند. رژیم غذایی ناسالم، کم تحرکی، زمینه ژنتیکی و استرس مزمن از عواملی هستند که به عارضه دیابت و بیماری‌های مرتبط با آن دامن می‌زنند. دیابت از بیماری‌هایی است که در ابتدا علائمی بروز نمی‌دهد که بتوان به وجود آن پی برد. متاسفانه علائم دیابت زمانی ظاهر می‌شوند که بیماری در بدن پیشروی کرده است. درمان دیابت در این مرحله زمان‌بر و دشوار خواهد بود، اما به آسانی می‌توان با انجام چکاپ‌های سالانه از بروز چنین وضعیتی پیشگیری نمود.

قیمت چکاپ کامل

۴- آزمایش چربی خون  (Lipid profile)

اهمیت آزمایش چربی خون بر همگان واضح و مبرهن است و همه در اطرافیان خود افرادی را که به دلیل گرفتگی عروق و یا سایر بیماری‌های قلبی مجبور به آنژیوگرافی و عمل قلب باز هستند، مشاهده می‌کنند. رسوب تدریجی انواع چربی‌ها در دیواره عروق یکی از همان بیماری‌های خاموشی است که بدون اینکه علائمی از خود بروز دهد زندگی فرد را با مشکل جدی مواجه می‌کند. غذاهای پرچرب، انواع فست فودها و استرس‌های روانی از مشکلاتی هستند که بسیاری از افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهند و در بالا رفتن چربی خون تاثیر دارند. در این آزمایش فاکتورهای مختلفی مثل کلسترول خون، تری گلیسیرید، HDL و LDL اندازه گیری می‌شود تا تمام ابعاد مرتبط با چربی‌های خون ارزیابی شوند. انجام آزمایش چربی مستلزم دریافت یک نمونه خون از ساعد است و باید پیش از آزمایش به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت از خوردن و نوشیدن (به جز آب) خودداری کرد.

هزینه آزمایش چکاپ کامل

5. سایر آزمایشات موجود در چکاپ کامل

آزمایشاتی مثل آزمایش تیروئید برای بررسی کم کاری یا پرکاری تیروئید، آزمایش مدفوع برای بررسی انواع بیماری‌های انگلی و گوارشی، آزمایش پاپ اسمیر برای تشخیص انواع بیماری‌های عفونی، قارچی، باکتریایی و ویروسی در دستگاه تناسلی زنان و سایر آزمایشاتی که می‌توانید در وبسایت هومکا از قیمت و نحوه انجام آن‌ها اطلاع پیدا کنید. بهتر است بدانید که حتما نیازی نیست تا به آزمایشگاه برای چکاپ مراجعه کنید و می‌توانید تا با اگاهی نسبت به بهترین مراکز چکاپ در منزل، این کار را انجام دهید.

آزمایش چکاپ کامل در منزل

چکاپ در منزل را به هومکا بسپارید.

شاید اولین تصویری که از دیدن نام آزمایشات چکاپ به ذهن برسد، وقت‌گیر بودن و تجربه ناخوشایند مراجعات مکرر به آزمایشگاه باشد. اما خبر خوب این است که برای انجام آزمایشات چکاپ، لازم نیست مراحل زمان‌بر و کلافه کننده گذشته را طی کنید. مجموعه‌ هومکا با مهیا کردن بستر خدمات آزمایش در منزل، انجام آزمایشات چکاپ را تسریع و تسهیل کرده به طوری‌که نیازی به مراجعه متقاضی به آزمایشگاه برای انجام آزمایش نیست بلکه از طرف هومکا در روز و ساعتی که خود مشخص کرده‌اید نیروی متخصص جهت دریافت نمونه خونی و یا ادراری به منزل شما مراجعه می‌کند. نمونه گرفته شده بلافاصله و با رعایت تمام نکات بهداشتی به معتبرترین آزمایشگاه‌های طرف قرارداد ارسال شده و جواب آزمایش در کمترین زمان ممکن در اختیار شما قرار می‌گیرد. قدم اول جهت بهره‌مندی از آزمایش در منزل مراجعه به وبسایت هومکا به آدرس www.homeca.ir و یا تماس با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ است. علاوه بر تهران و کرج، هم اکنون ساکنین شهرهای مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان و رشت نیز قادر به ثبت سفارش خود هستند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و در زمان مقرر آزمایش آن‌ها انجام شود.