جستجوی زیرنویس

مروری بر داستان فیلم بی همه چیز

فیلم بی همه چیز

فیلم سینمایی "بی همه چیز" به کارگردانی محسن قرایی، نویسندگی محسن قرایی و محمد داوودی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی محصول سال ۱۳۹۹ است. این فیلم که با اقتباسی آزاد از نمایشنامه مشهور "ملاقات بانوی سالخورده" نوشته فردریش دورنمات ساخته شده ‌است از تاریخ ۲۴ آذرماه ۱۴۰۰ در سینماهای ایران به نمایش عمومی درآمد. در روستایی پیش از انقلاب فردی خان‌زاده با نام امیر به عنوان قاضی محلی در روستا فعالیت می‌کند و به خاطر سابقه خوبی که داشته، مردم به او اعتماد کامل دارند و بخش مهمی از کارهای روستا را به امیر سپرده‌اند. حال پس از سال‌ها یکی از اهالی روستا با نام لی لی که از روستا به خاطر تهمت مردم به فاحشه بودن رفته، به عنوان اشراف‌زاده به روستا برمی‌گردد و به مردم وعده می‌دهد که در صورت کشتن امیر، پول زیادی به آن‌ها خواهد داد…

نقش اصلی مرد فیلم را پرویز پرستویی برعهده دارد و نقش اصلی زن برعهده هدیه تهرانی است. گفتنی است با اینکه اکثر قریب به اتفاق منتقدان و مخاطبان معتقد بودند پرستویی در این نقش درخشان بوده و کاراکترش در فیلم "بی همه چیز" بعد از حاج کاظم آژانس شیشه‌ای بهترین بازی عمرش محسوب می‌شود، اما هیئت داوران این بازیگر را فقط نامزد کردند و جایزه‌ای به پرستویی تعلق نگرفت. هدیه تهرانی سوپراستار سال‌های دور سینمای ایران که در دهه نود کم‌کارتر شده بعد از حضور موفق در سریال همگناه، در فیلم "بی همه چیز" بار دیگر نشان داد که هنوز هم کسی به گرد پایش نمی‌رسد و کماکان سوپراستار باقی مانده است. تهرانی در فیلم جدید محسن قرایی نقش لی لی را برعهده دارد. لی لی در یک سوم ابتدایی فیلم وارد قصه می‌شود و کم‌کم تمام امور را به دست می‌گیرد.

شاید برایتان جالب باشد: بیش از 9500 فیلم سینمایی جدید و قدیمی در فیلیمو

دیگر بازیگران فیلم "بی همه چیز": باران کوثری در نقش نوری، هادی حجازی‌فر در نقش جوالدوز، دهدار روستا، مهتاب نصیرپور در نقش نسرین، پدرام شریفی در نقش معلم روستا، لاله مرزبان در نقش آسیه، دختر امیر و نسرین، بابک کریمی در نقش دکتر روستا، فرید سجادی حسینی در نقش مهدی دشتکی و مهدی صباغی در نقش اسد. جالب است بدانید شهاب حسینی در ابتدا قرار بود از بازیگران این فیلم سینمایی باشد. خبر حضور او در فضای مجازی منتشر شد. حتی در چند سکانس از فیلم بازی کرد اما با شیوع ویروس کرونا از حضور در این پروژه انصراف داد و  هادی حجازی‌فر بازیگر جایگزین او شد.

شهاب حسینی در بی همه چیز

علی مصفا یکی از بازیگران انتخاب شده برای این فیلم بود که شیوع ویروس کرونا او را نیز از حضور در پروژه منصرف کرد. به گفته جواد نوروزبیگی، جدایی شهاب حسینی از "بی همه چیز" موجب شد تا این پروژه چندین میلیارد ضرر کند. "بی همه‌چیز" در ابتدا «بدون همه‌چیز» بود اما با پر کردن فرم جشنواره نامش تغییر کرد.

شخصیت نوری با بازی باران کوثری در نمایشنامه «ملاقات بانوی سالخورده» وجود نداشت. این شخصیت به تناسب قصه و ایجاد توازن بین حضور شخصیت‌های مرد در داستان فیلم اضافه شد. محسن قرایی برای ساخت این فیلم به شهرستان گرمسار رفت و فیلمبرداری را در این شهر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام داد.

"بی همه چیز" در سی ‌و ‌نهمین جشنواره فیلم فجر در چهارده رشته نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد که از این بین توانست سیمرغ‌های بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین تدوین، بهترین موسیقی متن، بهترین طراحی لباس و جایزه ویژه هیئت داوران را از آن خود کند. این فیلم در رتبه‌بندی بهترین فیلم از نگاه تماشاگران رتبه دوم را از آن خود کرد.