جستجوی زیرنویس

افزایش حق شهروندی ترکیه

بر اساس تصمیمی که در آخرین جلسه هیئت دولت ترکیه نهایی شد، مبلغ تعیین شده از طرف دولت ترکیه برای اخذ حق شهروندی این کشور افزایش یافته است. افزایش حق شهروندی ترکیه از ۲۵۰  هزار دلار تا ۵۰۰ هزار دلار می‌باشد. از این رو افرادی که قصد دارند شهروندی ترکیه را از طریق خرید ملک دریافت نمایند، می‌بایست ملکی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار خریداری کنند. لازم به ذکر است که بعد از تصویب قانون افزایش حق شهروندی ترکیه افرادی که از طریق خرید ملک شهروندی ترکیه را دریافت می‌کنند به مدت ۳ سال حق فروش ملک خود را نخواهند داشت.

نرخ جدید حق شهروندی ترکیه

پس از گذشت ۴ سال اکنون در تاریخ ۱۲ آوریل ۲۰۲۲ در جلسه کابینه ریاست جمهوری به رهبری اردوغان تصمیمی مبنی بر افزایش حق شهروندی ترکیه اتخاذ گردید. وزارت کشور ترکیه اعلام کرد که در تاریخ ۱۳ آوریل ۲۰۲۲ ارزش املاک جهت درخواست شهروندی ترکیه از مبلغ ۲۵۰۰۰۰ دلار به مبلغ ۵۰۰۰۰۰ افزایش یافته است.

بر اساس قانون جدید دولت ترکیه ماده ۲۰ مقررات مرتبط با قانون شهروندی ترکیه که شامل مقررات استثنایی کسب تابعیت ترکیه می‌باشد را نیز تغییر خواهد داد. البته ناگفته نماند که تاکنون اخباری مبنی بر تغییرات سایر گزینه‌های اخذ تابعیت ترکیه منتشر نشده است. بعد از انتشار قوانین مربوط بر افزایش حق شهروندی ترکیه در روزنامه رسمی، افرادی که ملکی را به ارزش حداقل ۵۰۰ هزار دلار و یا معادل آن خریداری کرده‌اند می‌توانند تابعیت کشور ترکیه را مشروط بر این موضوع که ملک خریداری شده را به مدت ۳ سال نمی‌فروشند، دریافت نمایند. لازم به ذکر است که تابعیت ترکیه توسط وزارت محیط زیست، شهرسازی و تغییرات اقلیمی تعیین شده و به افراد داده می‌شود.

افزایش حق شهروندی ترکیه به چه افرادی مرتبط می‌شود؟

این موضوع بر افرادی که پیش از این تغییر در ترکیه املاک و مستغلات خریداری کرده‌اند و یا افرادی که قبل از اخبار جدید مبنی بر افزایش حق شهروندی درخواست داده‌اند تاثیری نخواهد گذاشت. چرا که در حال حاضر به طور قطع اصلاحاتی در قانون مربوط به حقوق شهروندی ترکیه رخ نداده است. بعد از اجرایی شدن قانون در روزنامه رسمی، افرادی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند می‌بایست نرخ جدید را بپردازند. چنانچه ملک را پیش از قانون جدید خریداری و سند مالکیت یا گواهی انطباق خود را نیز دریافت کرده‌اید لازم نیست که نگران باشید، چرا که حق دریافت تابعیت ترکیه را دارید. همچنین لازم به ذکر است در پی نرخ جدید شهروندی ترکیه تغییری در روند اجازه اقامت نیز به وجود نیامده است. اصلاحات در برنامه شهروندی ترکیه بر مقررات اخذ اقامت در املاک و مستغلات و به طور کل فرآیند اجازه اقامت تاثیری نخواهد داشت.

شرایط لازم جهت اخذ شهروندی ترکیه در سال ۲۰۲۲

برای دریافت شهروندی و تابعیت ترکیه راه‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها به طور مختصر اشاره خواهیم کرد:

  • سرمایه‌گذاری به میزان حداقل ۵۰۰۰۰۰ دلار
  • خرید حداقل ۵۰۰۰۰۰ دلار اوراق قرضه دولتی مشروط به نگه‌داری آن به مدت ۳ سال
  • ایجاد اشتغال برای حداقل ۵۰ نفر
  • سپرده‌گذاری در بانک‌های کشور ترکیه به میزان حداقل ۵۰۰۰۰۰ دلار یا معادل آن به لیر ترکیه و یا ارزهای دیگر مشروط به عدم برداشت به مدت ۳ سال
  • خرید ملک در ترکیه با توجه به قانون جدید افزایش حق شهروندی ترکیه به ارزش حداقل ۵۰۰۰۰۰ دلار مشروط بر عدم فروش آن به مدت حداقل ۳ سال

لازم به ذکر است که از بین تمامی روش‌های ذکر شده، سرمایه‎‌گذاری در ملک ساده‌ترین، کاربردی‌ترین و کم‌وقت‌ترین روش برای یک فرد خارجی که قصد اخذ تابعیت ترکیه را دارد محسوب می‌شود. در واقع چنانچه از طریق سرمایه‌گذاری در ملک برای تابعیت ترکیه اقدام کنید، می‌توانید پاسپورت ترکیه را در بازه زمانی ۹۰ روزه دریافت نمایید. تنها انجام یکی از موارد فوق می‌تواند سبب تعلق گرفتن تابعیت ترکیه و امتیازات ناشی از آن به شما شود.

مزایای شهروندی ترکیه

گرچه اخبار جدیدی مبنی بر افزایش حق شهروندی ترکیه منتشر شده است اما شهروندی ترکیه مزایایی را به همراه دارد که بسیاری از افراد حاضر نیستند به راحتی از آن بگذرند. در ادامه به تعدادی از این مزایا اشاره خواهیم نمود:

  • با دریافت حق شهروندی ترکیه قادر خواهید بود که بدون داشتن ویزا به ۷۲ کشور و ۴۸ ویزای در مقصد در مجموع به ۱۰۴ کشور سفر کنید. به بیان دیگر شهروندی کشور ترکیه سبب می‌شود به بیش از نیمی از جهان امکان سفر نامحدود داشته باشید!
  • با اخذ شهروندی ترکیه از حقوق کامل شهروندی مثل رای دادن، تحصیل رایگان، استفاده رایگان از مراکز بهداشتی و خدمات بازنشستگی بهره‌مند خواهید شد.
  • چنانچه متاهل هستید با اخذ شهروندی ترکیه امکان دادن تابعیت ترکیه به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال نیز برای شما فراهم است.
  • با داشتن تابعیت ترکیه می‌توانید با خیال راحت به طور نامحدود به ترکیه وارد یا خارج شوید.

اما این مزیای به همین تعداد ختم نمی‌شود. با وجود اخبار افزایش حق شهروندی ترکیه بسیاری از ایرانیان همچنان بیش از پیش به دنبال اخذ تابعیت این کشور از راه‌های مختلف مثل خرید ملک هستند.

ارتباط افزایش حق شهروندی ترکیه و سرمایه‌گذاری

لازم به ذکر است که با خرید ملک با در نظر گرفتن نرخ جدید حق شهروندی ترکیه، در واقع برای آینده خود سرمایه‌گذاری کرده‌اید. چرا که بعد از گذشت ۳ سال می‌توانید ملکی را که برای دریافت تابعیت ترکیه خریداری کرده بودید را برای فروش بگذارید. با خرید ملک در ترکیه وارد یک سرمایه‌گذاری سودآور خواهید شد. چرا که مبلغ پرداختی بابت ملکی که خریداری کرده بودید در مدت ۳ سال محفوظ مانده و همچنین بر ارزش آن نیز افزوده می‌شود. در چنین شرایطی می‌توانید ملک خود را با قیمتی بالاتر از آن‌چه خریداری کرده بودید برای فروش بگذارید. بنابراین دریافت شهروندی ترکیه می‌تواند برای شما سود زیادی را به همراه داشته باشد. پیشنهاد می‌شود برای اخذ پاسپورت و شهروندی ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری و خرید ملک به یک شرکت مهاجرتی معتبر مراجعه کنید. شرکت مهاجرتی «اویم استانبول» یکی از معتبرترین و خوش‌نام‌ترین شرکت‌های مهاجرتی می‌باشد که در زمینه‌های مختلفی مثل اخذ اقامت ترکیه، خرید و فروش واحدهای مسکونی در ترکیه، قوانین شهروندی ترکیه با تولد فرزند ، معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه ، معرفی بانک های ایرانی در استانبول، قوانین مهاجرت تحصیلی به ترکیه و ... فعالیت می‌کند. برای اطلاع از خدمات دیگر ایم استانبول و دریافت مشاوره به آدرس https://evimistanbul.ir/ مراجعه کنید.