جستجوی زیرنویس

آشنایی با دروس مهم و رتبه ساز کنکور انسانی

رشته‌ انسانی در مقایسه با دیگر رشته‌ ها تعداد کتاب‌ های بیشتری دارد و دروس تخصصی آن نیز در مقایسه با دیگر رشته‌ های نظری بیشتر است و در صورت کمبود وقت داوطلب باید انتخابی‌ تر عمل کند

به طور مثال تعداد دروس تخصصی رشته‌ انسانی ۹ و تعداد دروس تخصصی رشته‌ تجربی ۶ است و همین چالش پیش روی داوطلبان رشته‌ انسانی را به حد اعلی خود می ‌رساند و انتخاب کتاب تست کنکور انسانی را نیز برای داوطلبان سخت می‌نماید. ما در ادامه به بررسی تعدادی از دروس رتبه ساز انسانی خواهیم پرداخت.

کتاب های دین و زندگی انسانی

اهمیت دین و زندگی انسانی در کنکور

این درس از دروس رتبه ساز کنکور انسانی غالبا اولین درس از نظر میانگین بالای کشوری است. مانند روانشناسی. که نشان دهنده میزان ساعت مطالعه بالا در این درس است.

از طرقی دیگر درسی است که هر داوطلب با هر سطح آمادگی می تواند به سراغ آن برود و نتیجه متناسب را هم بگیرد.

در کنکور سراسری ضریب هر درس به تنهایی اهمیت آن را نشان نمی‌دهد؛ بلکه کیفیت رقابت داوطلبان در آن درس بر اهمیت و نقش آن تأثیر می‌گذارد. در این میان، درس معارف نقش جالبی دارد. معمولاً داوطلبان ابتدا این درس و سپس ادبیات را بهتر و بيش‌تر می‌خوانند. به همین جهت میانگین نمره‌ي قبول‌شدگان کنکور در این درس نسبت به سایر دروس عمومی بالاتر است و رقابت داوطلبان در این درس دشوارتر مي‌شود. به‌طوری‌که کسب نمره‌ي پايین‌تر از 70 تا 75 درصد در این درس شما را از آوردن نمره و رتبه‌ی لازم براي رشته‌های مطلوب محروم می‌سازد. اما نمره‌ي درس معارف برای قبولی در دانشگاه چندان بالا نیست. به عنوان مثال، میانگین نمره‌ي قبول‌شدگان کنکور در رشته انسانی 23/21. شما برای کسب درصد قابل قبول در این درس مهم، نیاز به استفاده از کتاب تست دین و زندگی کنکور انسانی دارید؛ در این زمینه روی فروشگاه اینترنتی کتابانه حساب کنید.

کتاب اقتصاد کنکور

اهمیت درس اقتصاد کنکور انسانی

درس اقتصاد را جزء دروس رتبه ساز کنکور انسانی می دانیم، چون یک ویژگی خوب دارد و یک ویژگی خطرناک.

ویژگی خوب این است که تنها یک کتاب 150 صفحه ای بیشتر برای مطالعه کنکوری ندارد. یعنی میزان سرمایه گذاری داوطلبان کنکور در این درس به دلیل یک کتاب بودن منبع سوالات آن، زیاد است. ویژگی خطرناک این است که میزان ریسک در هر 1 تست کنکور آن بالاست. یعنی وقتی ارزش هر سوال کنکور این درس 6.6% است، با هر پاسخ نادرست فاصله بیشتری از میانگین کشوری اتفاق می افتد.

ویژگی های اقتصاد

سوالات درس اقتصاد و تنها کتاب منبع این درس ویژگی های به خصوصی دارند.

مهم ترین ویژگی همانطور که گفتیم تک کتاب بودن این درس است. شما برای درس جامعه شناسی، فلسفه منطق یا فارسی و اکثر دروس دیگر مجبور به مطالعه حداقل 3 جلد کتاب هستید. اما در اقتصاد تنها یک جلد کتاب با حدود 150 صفحه مطلب دارید.

جالب اینجاست که از 3 کتاب جامعه شناسی 20 سوال طرح می شود اما از تنها کتاب اقتصاد 15 سوال طرح می شود.

این موضوع البته چندان هم خوب نیست؛ چرا که ریسک بالایی دارد.

بگذارید با چند مثال دقیق تر اهمیت موضوع را برایتان شفاف تر بیان کنم.

اگر از 15 سوال کنکور اقتصاد 2 تست را پاسخ ندهید و همه 13 سوال دیگر را درست جواب بدهید، درصد شما 86.6% خواهد بود. اما اگر تنها یک سوال از 13 پاسخ را غلط بزنید، درصد شما 77.7% خواهد شد. یعنی با یک پاسخ نادرست نزدیک به 10% افت درصد و طبیعتا تراز خواهید داشت! پس بهتر است برای درصد 100 و تسلط بر تمام موضوعات این درس رتبه ساز کنکور انسانی بخوانید. چون که به نظر من لازم است:

اقتصاد از درس هایی است که باید کاندیدای درصد 100 زدن باشد! برای تمرین تست زنی می‌توانید از آرشیو کتاب تست اقتصاد کنکور انسانی استفاده نمایید.

کتاب روان شناسی کنکور

اهمیت روانشناسی در کنکور انسانی

روانشناسی درس آخر دفترچه از درس های رتبه ساز کنکور انسانی است اما از نظر اهمیت می تواند اولین درس رتبه ساز باشد مشابه اقتصاد. با این تفاوت که یک ویژگی خاص برای خودش هم دارد. آن هم اینکه ساده تر از اقتصاد است.

یعنی میزان علاقمندی و مطالعه این درس بیشتر از اقتصاد است.

ویژگی های روانشناسی

ویژگی های این درس رتبه ساز کنکور انسانی را به صورت چند مورد می گویم.

حتما به مطلبی ویژه این درس نوشه شده مراجعه تا اطلاعات دقیق تری از روش مطالعه و کنکور شناسی آن به دست بیاورید:

 1. روانشناسی درس پایانی در دفترچه تخصصی کنکور انسانی است؛ اما درس اول تمام داوطلبان کشور از نظر درصد است.
 2. در بین تمام دروس عمومی و تخصصی میانگین بالای کشوری را همیشه داشته است.
 3. قطعا قابلیت رسدن به درصد بالای 80 را دارد.
 4. درس تخصصی رشته انسای اما مورد علاقه داوطلبان است؛ بخاطر موضوعات و کاربردی بودن دروس آن.

اما با همه این ها غالبا کمتر از 20٪ داوطلبان امکان رسیدن به درصد بالای 80 را دارند. شما به عنوان یک دانش‌آموز رشته انسانی می‌تواندی با یک برنامه ریزی درست برای مطالعه، کتاب تست روانشناسی کنکور انسانی با کیفیت و ممارست در تست زنی و کسب مهارت، به درصد بالایی در این درس برسید.

ریاضی و آمار در کنکور انسانی

اهمیت ریاضی و آمار در کنکور

درس ریاضی در بین داوطلبان این گروه به نسبت گروه علوم تجربی از اهمیت کمتری برخوردار است چرا که درس ریاضی را سخت می­بینند و اکثر داوطلب ها حتی آن را حذف می­کنند ، به این مطلب توجه کنید گاها داوطلب­هایی هستند که از رشته تجربی و ریاضی فیزیک به علوم انسانی تغییر رشته می­دهند و مطمئنا آنها درصد های بالای را در این درس خواهند زد. در رشته علوم انسانی برای زیرگروه ۱ درس ریاضی دارای ضریب۶ و برای سایر زیر گروه­ها ضرایب ۹ و ۱۲ را داراست. اگر شما در این درس قوی باشید و از کتاب تست ریاضی و آمار کنکور انسانی استفاده کرده باشید، قطعا برای بعضی از سوالات محاسباتی درس اقتصاد هم دیگر مشکلی نخواهید داشت و درصد بیشتری هم در این درس داشته باشید.

جایگاه تاریخ و جغرافیا برای کنکور انسانی

درس‌هاي تاریخ و جغرافیا در همه‌ی زیرگروه‌های 1 و 2 و 3 و 5 کنکور سراسری ضریب (1) دارند ولی در زیرگروه 4 یعنی برای رشته‌های علوم سیاسی، جغرافیا، علوم انتظامی و ضد اطلاعات با ضریب (3) اهمیت بسزایی پيدا مي‌كنند.
میانگین نمره‌ي تاریخ و جغرافیاي قبول‌شدگان کنکور حدود 93/18 درصد است. این نمره چندان بالا نیست. البته برای قبول شدن در برخی رشته‌های پرطرفدار مانند حقوق و حسابداری (روزانه)، با وجود آن ‌که این درس ضریب (1) دارد، به ترتیب به حداقل میانگین نمره‌ي 3/63 و 7/ 52 درصد نیاز دارید. برای کسب چنین درصدهایی بایستی از کتاب تست تاریخ کنکور و کتاب تست جغرافیا کنکور انسانی استفاده کنید. ما در کتابانه گنجینه ای از کارآمدترین کتاب های کمک درسی و کنکوری را جمع آوری و در اختیار شما عزیزان گذاشته‌ایم.

کتاب عربی اختصاصی کنکور انسانی

اهمیت عربی اختصاصی کنکور

تاثیر عربی در کنکور انسانی ویژگی‌های خاصی دارد که نمی‌شود به سادگی از آن‌ها گذشت.

 1. درس عربی در دو دفترچه عمومی و اختصاصی ارائه داده می‌شود. دفترچه اول که عمومی است ضریب 2 داشته و در دفترچه اختصاصی ضریب‌های مختلفی برای زیرگروه های‌ مختلف دارد. بالاترین ضریب هم در زیرگروه 1 است که رشته‌های پرطرفدار انسانی را در شامل می‌شود.
 2. منابع طرح 25 سوال عربی عمومی از همان کتاب های عربی 1، 2 و 3 است که دقیقا منابع طرح 20 سوال عربی اختصاصی هستند.
 3. قابل ذکر است هر درس اختصاصی، قبل از آن‌ که در زیرگروه ها قرار گیرد و محاسبه شود، نمره خام آن در عدد 3 ضرب می‌شود.

در این میان گفته شد که خیلی ها عربی را جدی نمی‌گیرند و بهتر است این را با مدرک به شما ثابت کنم تا بیشتر این درس را جدی بگیرید:

آماری جالب و شنیدنی از درصدهای به دست آمده در عربی

درصد افرادی که توانسته اند در درس عربی به درصد بالای 70 برسند فقط 5 درصد بوده است. هم چنین افرادی که توانسته اند به درصد بالای 50 برسند 12 درصد بوده است این در حالی است که درصد افرادی که به درصد منفی در این درس رسیده اند 14 درصد می‌باشد یعنی بیشتر از افرادی که بالای 50 زده اند و این یعنی وضعیت داوطلبان کنکوری بسیار بد است و به تنها چیزی که کم ترین اهمیت را می‌دهند درست درس خواندن و استفاده از کتاب تست عربی کنکور انسانی با کفیت می‌باشد. در نتیجه درصد عربی در کنکور در رسیدن شما به رشته مورد علاقیتان تاثیر فراوان دارد.

اهمیت فلسفه و منطق

فلسفه و منطق با 3 کتاب درسی که جزء درس های رتبه ساز کنکور انسانی هستند. این درس برای اکثر داوطلبان ویژگی جالبی دارند:

دشواری: هم در زمان مطالعه و یادگیری و هم در نوع و سطح سوالات.

علاقمندی: این دو درس با وجود دشواری، نوعی جذابیت خاص برای مطالعه دارد.

جذابیت این دو درس را اگر کنار ریاضی و آمار بگذارید، می بینید که ریاضی و آمار دشوار است اما جذاب نیست. انگار درس غریبه ای در بین دروس رشته انسانی است؛ اما فلسفه و منطق به نوعی شناسنامه رشته انسانی است!

ویژگی های فلسفه و منطق

البته که این درس از جمله دروس دشوار برای اکثر داوطلبان کنکور انسانی است. به نوعی تحلیلی ترین و چالشی ترین درس کنکور گروه انسانی است، اما باید گفت که در نظام جدید آموزشی کتاب های این دو درس نه تنها نسبت به قبل تغییراتی داشتند، بلکه در طی سه سال اول چاپ و انتشار آن ها نیز هر سال شاهده تغییراتی بوده ایم.

این تغییرات در محتوای کتاب درسی می تواند بیانگر یک موضوع جدی باشد. آن هم اینکه: چون از این کتاب ها شاهد کنکورهای برگزار شده زیادی نبودیم، هنوز مطالب اصلی و کلیدی متن درس ها آن قدر تکراری و نخ نما (سوژه) نشدند که طراحان را مجبور به طرح سوالات بسیار دشوار و خیلی چالشی کند.

البته این نکته هرگز به معنای آسان شدن سوالات این درس در آزمون های سراسری پیش رو نیست. بلکه می خواهم این دو نتیجه را بگیریم:

در کتاب هایی که تازه تالیف هستند (مثل سایر کتاب های نظام جدید) امکان طرح سوال نزدیک به محتوا و متن کتاب درسی بیشتر است؛ چون دلیل و منطق برای دور شدن از محتوای اصلی کمتر است تا زمانی که به دلیل طرح زیاد سوالات از کتاب، تیپ تست ها قابل حدس شوند.

درس فلسفه منطق با توجه به تازه بودن کتاب ها، ارزش سرمایه گذاری خیلی بیشتری از کتاب های نظام قدیم دارد؛ چرا که قابلیت درصد بالا زدن در این کتاب های جدید بیشتر شده است. شما برای خرید کتاب تست فلسفه و منطق کنکور انسانی، می‌توانید روی کتابانه حساب کنید.

اهمیت علوم و فنون ادبی در کنکور

در این درس هر ساله 30 سؤال توسط سازمان سنجش مطرح می‌شود. این تعداد یعنی کلیدی برای شروع فرار بزرگ و گام برداشتن به سم رتبه‌های برتر. نکته جالب‌تر آن است تعداد نفراتی که در این بخش موفق و پیروز خارج می‌شوند، بسیار کم است. این بخش شامل 6 درس است.

در حقیقت این درس‌ها همگی به دروس ادبیات تخصصی انسانی معروف هستند که داوطلبان در طول سه سال آن را می‌خوانند. این درس‌ها به شرح زیر خواهد بود.

 • معنا لغت
 • قافیه
 • عروض
 • آرایه ادبی
 • تاریخ ادبیات و سبک شناسی
 • قرابت معنایی

این دروس آیا اهمیت یکسانی دارند؟ در عین حال مشخص شده است که حتی سؤالات نیز شباهتی با یکدیگر ندارند و تعداد تکرارش بسیار بیشتر از سایرین خواهد بود. در حقیقت سؤالات مباحث مهم‌تر حجم اصلی را در این بین تشکیل داده‌اند.

آنالیز تعداد سوالات علوم و فنون ادبی کنکور انسانی

در این بین دو درس تاریخ ادبیات و آرایه‌های ادبی بیشترین سه را با 7 سؤال دارند. سؤالاتی که داوطلبان عموماً کمترین میزان پاسخگویی را نیز خواهند داشت.

گروه دوم عروض و سپس قرابت معنایی خواهد بود که سهم هر کدام به ترتیب 6 و 5 سؤال است. بدین ترتیب قافیه با 2 و لغت و املا با 1 سؤال، مجموع 30 سؤال را تشکیل می‌دهند. البته می‌دانید که این تعداد وحی منزل نیست و می‌تواند دچار بالا و پایین 1 الی 2 سؤالی شود.

درس تاریخ ادبیات دارای پاسخگویی 50 درصد در کنکور انسانی 1400 بوده، در حالی که میزان پاسخ دادن به آرایه‌های ادبی حدود 70 درصد بوده است.

قرابت نیز با پاسخ گویی 80 درصدی توسط داوطلبان نشان داده که سؤالات محبوب اکثر داوطلبان در درس علوم و فنون کنکور انسانی 1400 و سالهای دیگر هست.

در حقیقت همه چیز به 1 الی 2 سؤال ختم می‌شود که برخی نزده یا غلط می‌زنند. پس حواستان را خوب در این بخش جمع کنید که کلید تمام پیشی گرفتن‌ها در همین است.

عروض مبحثی است که نشان داده با پاسخگوی 40 درصدی توسط داوطلبان، کاملاً چالش برانگیز است. ظاهری شاید ساده، اما باطنی کاملاً پیچیده دارد که اگر حواستان باشد می‌توانید به سلامت از این قسمت عبور کنید.

قافیه با وجود کم بودن سؤالات، اما پاسخ گویی 80 درصدی را به همراه داشته و داوطلبین چالشی را در این قسمت مشاهده نخواهند کرد.

گروه آخر سؤالات مربوط به املا است که با پاسخ 30 درصدی روبرو است. شاید بتوان علت اصلی را موضوع کم بودن سؤال و حجم بالا مطالب برای مطالعه دانست که بسیاری از افراد در برنامه ریزی مطالعاتی کنکور آن را کنار می‌گذارند. در حالی که سؤالی ساده است. با توجه به تحلیل های گفته شده اختمالا حالا میدانید تمرکز خود را برای کنکور انسانی سال آینده روی کدام بخش از درس علوم و فنون بگذارید. ما برای کسب مهارت تست زنی مطلوب در این درس، خرید کتب تست علوم فنون ادبی کنکور انسان را به شما پیشنهاد می‌کنیم. البته توجه داشته باشید که حتما کیفیت این کتاب تست را نسبت به هرچیز دیگر ارجح قرار دهید.

تاثیر گذاری جامعه شناسی

علوم اجتماعی یا جامعه شناسی از دیگر درس های رتبه ساز در کنکور انسانی است. درسی که:

 1. ساده است.
 2. اصیل و ریشه دار متعلق به رشته انسانی است.
 3. علاقمندی بالایی نسبت به آن وجود دارد.

همه این ها موجب شده در اکثر کنکورها جزء دروس سوم تا پنجم از نظر میانگین کشوری است.

ویژگی های جامعه شناسی

مهمترین ویژگی جامعه شناسی در بین دروس رتبه ساز کنکور انسانی این است که با وجود سه کتابی بودن منابع طرح سوال، اما داوطلبان کنکور توجه و سرمایه گذاری قابل قبولی برای آن دارند.

به عبارت دیگر این درس اگرچه حجم مطالب نسبتا زیاد دارد اما اکثر کنکوری ها آن را اصلا دشوار نمی دانند و برای درصد زدن در آن تلاش می کنند.

میانگین بالای کشوری در این درس می تواند بهتر نشان دهد داوطلبان تا چه اندازه این درس را جدی می گیرند.

ویژگی خاص دیگر درس جامعه شناسی این است که در اکثر کنکورهای برگزارشده تعداد داوطلبانی که این درس را بالای درصد 90 تا 100 می زنند کم نیست.

این یعنی تراز این درس طبیعتا بالاست و برای رسیدن به رتبه زیر هزار و بودن در رقابت جدی کنکور انسانی نیاز است شما هم درصد عالی بزنید.

جامعه شناسی درسی است که ارزش تلاش برای درصد 100 زدن را دارد. به شرط اینکه پیش از تکیه زدن بر صندلی حوزه آزمون سراسری، با استقاده از کتاب تست جامعه شناسی کنکور انسانی، مهارت تست زنی خود را در این درس تقویت نموده باشید.

خرید کتاب های تست کنکور انسانی از کتابانه

شما برای خرید کتاب تست علوم و فنون ادبی کنکور که در گذشته ادبیات اختصاصی نام داشت، یا سایر دروسی که نام برده شد، می‌توانید از کتابانه کمک بگیرید. فروشگاه اینترنتی کتابانه یکی از مراجع معتبر فروش انواع کتاب های کنکوری و کمک درسی، دانشگاهی، عمومی و کودک است و شما می‌توانید برای خرید هر نوع از کتاب های موردنیازتان روی آن حساب نمایید.