جستجوی زیرنویس

مقایسه صرافی ارز دیجیتال بایننس و یونی سواپ

Uniswap Says It Handles Liquidity Better Than Coinbase and Binance

یونی سواپ یکی از محبوب ترین صرافی های غیر متمرکز در حوزه‌ی بازار کریپتو کارنسی است. از نظر حجم معاملات و تعداد کاربران فعال، یونی سواپ به عنوان بهترین صرافی غیر متمرکز مبتنی بر اتریوم شناخته می شود. علاوه بر اتریوم این پلت فرم غیر متمرکز بر بستر زنجیره هایی مثل آربیتروم و پالیگان نیز فعال است.

در طرف مقابل بایننس محبوب ترین صرافی متمرکز حوزه‌ی کریپتو کارنسی است. حجم معاملات بسیار بالا و هزاران کوین قابل معامله در بایننس این صرافی را به بهترین صرافی ارز دیجیتال جهان تبدیل کرده است. در این پست می خواهیم این دو صرافی محبوب بازارا کرپیتو را با هم مقایسه کنیم.

صرافی متمرکز ارز دیجیتال چیست؟

انواع مختلفی از صرافی های کریپتو وجود دارد، اما محبوب ترین آنها در بین کاربران عادی، صرافی ارز دیجیتال متمرکز هستند. به این دلیل که راه اصلی برای خرید ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاران هستند. اما صرافی متمرکز ارز دیجیتال دقیقاً چیست؟

صرافی متمرکز مانند صرافی نیپوتو یک پلت فرم معاملاتی ارز دیجیتال است که توسط یک نهاد مرکزی کنترل می شود که به عنوان واسطه بین خریداران و فروشندگان ارز دیجیتال عمل می کند. صرافی متمرکز کریپتو چگونه کار می کند؟ یک صرافی متمرکز (CEX) دارایی‌های دیجیتال را از طرف مشتریان ذخیره می‌کند و معاملات کریپتو را در حین تعیین شرایط و ضوابط معاملات تسهیل می‌کند.

ویژگی های کلیدی صرافی متمرکز ارز دیجیتال

صرافی‌های متمرکز ویژگی‌های منحصر به فردی را ارائه می کنند. یکی از آنها این است که کلیدهای خصوصی را در کیف پول مشتریان خود نگه می‌دارند، که جزء مهم انتقال ارزهای دیجیتال است.

آنها همچنین معمولاً از کاربران پلتفرم می‌خواهند که فرآیند احراز هویت مشتری را انجام دهند. این فرآیند معمولاً برای تأیید هویت کاربران و کمک به مقابله با فعالیت‌های غیرقانونی، مانند پولشویی و تأمین مالی تروریسم انجام می شود.

بیشتر بخوانید » تاثیر هاوینگ بیت کوین روی سایر ارزهای دیجیتال‌ چیست؟

مراحل شامل تکمیل اطلاعات هویتی، ارسال مدارک تأیید هویت و انتظار برای تأیید اسناد KYC است. به طور معمول، به کاربران اجازه داده می شود تا موجودی حساب خود را تامین کنند و پس از انجام این مراحل، معامله را شروع کنند.

همانطور که گفته شد، صرافی های متمرکز به شدت به فناوری تطبیق دفتر سفارش برای تسهیل ترید ارزهای دیجیتال متکی هستند. دفتر سفارش به شناسایی تطابق بین سفارش های خریدار و فروشنده کمک می کند تا معاملات را تسهیل کند. بسیاری از صرافی‌های متمرکز همچنین از خدمات بازارسازها برای تامین نقدینگی ارزهای دیجیتال فهرست‌شده برای اطمینان از اسپرد رقابتی استفاده می‌کنند.

بایننس چیست؟

بایننس برترین صرافی ارزهای دیجیتال از نظر حجم در جهان است و پایگاه کاربران آن در بیش از 180 کشور گسترده است. دارای چندین ویژگی است که برای مبتدیان عالی است و استفاده از آن بسیار آسان است. همچنین می‌توانید از بخش آموزش Binance Academy برای تقویت دانش خود استفاده کنید. با توجه به افزایش فشار نظارتی در برخی کشورها، بایننس از روش تأیید اعتبار کاربر و حذف (یا محدود کردن) برخی خدمات مانند معاملات با اهرم بالا استفاده کرده است.

اپلیکیشن موبایل و دسکتاپ بایننس

بایننس خدمات خود را در چندین پلتفرم از جمله iOS و Android (در قالب برنامه تلفن همراه خود)، وب سایت های مبتنی بر مرورگر و همچنین یک اپلیکیشن صرافی ارز دیجیتال دسکتاپ برای مک و ویندوز ارائه می دهد. اگر کاربر پیشرفته‌تری هستید که به به‌روزرسانی‌های سریع با حداقل تأخیر نیاز دارید، توصیه می‌شود از اپلیکیشن موبایل یا نسخه دسکتاپ آن استفاده کنید، زیرا استفاده از مرورگر می‌تواند باعث تأخیر زمانی شود.

یونی سواپ چیست؟

پلتفرم یونی سواپ (Uniswap) نوعی صرافی غیرمتمرکز (DEX) مبتنی بر شبکه اتریوم است، که افراد می‌توانند از طریق آن به مبادله توکن‌های ERC20 بپردازند. در این صرافی، نیازی به خریدار و فروشنده نیست و این کار از طریق معادله‌ای انجام می‌شود، که به صورت خودکار ارزش را تنظیم می‌کند. در این صرافی نیازی به احراز هویت نیست و همه افراد از هر جای جهان می‌توانند به معامله در آن بپردازند.

این صرافی غیرمتمرکز بر خلاف بسیاری از صرافی‌ها ابزاری برای افراد جامعه است و افراد می‌توانند با استفاده از آن به مبادله توکن بپردازند، به‌طوری که در این میان نیازی به واسطه و شخص ثالث نباشد؛ در یونی سواپ، شما به قراردادهای هوشمند اعتماد می‌کنید. یونی سواپ همچنین بر خلاف بسیاری از صرافی‌های دیگر، به تطابق خریدار و فروشنده برای تعیین قیمت و اجرای معامله نمی‌پردازد و از یک معادله تطابقی ساده و استخر‌های نقدینگی استفاده می‌شود.

افراد در این استخر‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند و نقدینگی را برای معاملات توکن‌های مختلف فراهم می‌کنند، که به آنها تامین کننده نقدینگی گفته می‌شود. این تامین‌کنندگان نقدینگی، در ازای این کار پاداش می‌گیرند و در کارمزد معاملات شریک می‌شوند. این استخر‌ها به صورت خودکار توسط قرارداد‌های هوشمند اداره می‌شوند. به این ترتیب، پلتفرم یونی‌سواپ توانسته است مشکل نقدینگی را حل کند و علت محبوبیت آن هم همین است.

Uniswap price pumps, DeFi hits 14-month high amid Binance drama - Blockworks

یونی سواپ چگونه کار می‌کند؟

یونی سواپ یک بازارساز اتوماتیک است، که در یک سیستم متشکل از قراردادهای هوشمند ساخته شده است. این پروتکل نیاز به واسطه‌ها را از بین می‌برد، در برابر سانسور مقاوم است و امنیت دارد. یونی سواپ یک برنامه متن باز تحت لیسانس GPL (مجموعه‌ای از مجوزها برای تضمین آزادی برای کاربران در زمینه‌های راه‌اندازی، یادگیری، به‌اشتراک‌گذاری و تغییر و اصلاح نرم‌افزارها) است.

هر جفت ارز دیجیتال در یونی‌سواپ، استخر نقدینگی مخصوص به خود را دارد. هر کسی می‌تواند با واریز کردن مقدار معادل از هر دو توکن در استخر نقدینگی، تبدیل به یک تامین‌کننده نقدینگی شود. در ازای این کار، به آنها یک LP Token یا توکن نقدینگی داده می‌شود، که در واقع نماینده نقدینگی او در استخرهاست. هر زمان که فرد اراده کرد، می‌تواند توکن‌های اصلی خود را با بازپرداخت توکن‌های LP خود، برداشت کند.

مقایسه پرداخت کارمزد در صرافی یونی سواپ و بایننس

پیش‌تر کارمزد معاملات یونی سواپ (Uniswap) صرف نظر از اینکه چه ارز و یا چه مقدار حجمی را معامله می کنید مقدار ثابت 0.30 درصد تعریف شده بود. اما حالا یونی سواپ بر مبنای جفت ارزی که معامله می شود چهار سطح کارمزد 0.01 % ، 0.05%، 0.30% و 1.00%. را تعریف کرده است. جفت ارز های استیبل کوین های مثل USDC/USDT در صرافی یونی سواپ معمولا کارمز پایینی دارند. در صورتی که برای معامله‌ی آلت کوین ها معمولا کارمزد بالاتری دریافت می شود. جزییات کارمزد های تعریف شده برای یونی سواپ را می توانید در قست توضیحات این صرافی مطالعه کنید.

بایننس اما کارمزد بسیار پایینی را برای معامله در این صرافی تعریف کرده است که کمترین مقدار آن از 0.10 درصد تعیین می شود. اگر حجم معاملات شما در مدت 30 روز بیشتر از 1 میلیون BUSD (دلار بایننس) باشد و 25 بایننس کوین نیز در والت خود داشته باشید کارمزد معاملاتی شما به 0.09 کاهش می یابد.

حجم معاملات و نقدینگی

به عنوان اولین نکته و شاید مهمترین نقطه ضعف یونی سواپ باید به این نکته اشاره کنیم اگر قصد معامله‌ی ارزهایی جز توکن های مبتنی بر اتریوم و شبکه ی ERC20 را دارید در یونی سواپ هیچ نقدینگی برای شما وجود ندارد. در واقع صرافی یونی سواپ یک صرافی غیر متمرکز مبتنی بر اتریوم است که برای معامله ی توکن های شبکه‌یERC20 ساخته شده است. البته با کمک ارزهای دیجیتالی مثل رپد بیتکوین که قیمت آن از بیتکوین پیروی میکند می توانید بیت کوین و لایت کوین رو نیز بر بستر اتریوم معامله کنید.

این روزهای یونی سواپ از زنجیره ی پالیگان نیز پیشتیبانی می کند که امکان معامله‌ی توکن های مبتنی بر پالیگان را نیز برای کاربران یونی سواپ فراهم می کند. اگر قصد معامله‌ی جفت ارز های اصلی مثل اتریوم/تتر، لینک/ اتریوم و یا مثل این ها را دارید نقدینگی کافی برای آن ها چه در بایننس و چه در یونی سواپ وجود دارد. اما بهتر است قبل از معامله‌ی جفت ارز هایی که هنوز محبوبیت کافی را کسب نکرده اند ابتدا شرایط نقدینگی مرتبط با آن ها را در صرافی یونی سواپ بررسی کنید.

برخی توکن هایی که در بایننس لیست نشده اند نیز در یونی سواپ قابل معامله هستند و اگر از این نوع توکن های دارید و یا قصد خرید آن ها را دارید می توانید از این صرافی استفاده کنید. به طور خلاصه، بایننس بزرگترین صرافی متمرکز جهان با بیشترین میزان نقدینگی است و یونی سواپ دقیقا نمونه‌ی غیر متمرکز آن است. در مورد نقدینگی و پشتیبانی از ارز های مختلف نمیتوان گفت که کدام صرافی مزیت های بهتری دارد در واقع با توجه نیاز خودتان می توانید از هر دوی آن ها استفاده کنید.

امنیت

بایننس یک صرافی متمرکز کریپتو کارنسی است و این یعنی شما لازم نیست به هیچ وجه نگران امنیت کیف پول و دارایی های دیجیتال خود باشید. به عبارت بهتر تا زمانی که در صرافی بایننس از رمز دو مرحله ای 2FA استفاده می کنید دارایی شما کاملا امن نگهداری می شود. بایننس همچنین شرایط نوعی بیمه‌ی دارایی به نام SAFU را نیز ارائه می کند که برای مواقع ضرورت می تواند با بیمه داریی شما نگرانی های شما را رفع کند.

اما وقتی سراغ استفاده از صرافی های غیر متمرکز می روید مسئول امنیت دارایی های شما، فقط خودتان هستید. اگر از امنیت رایانه‌ی خود مطمئن هستید و از کیف پول های معتبر و محبوب مثل متامسک استفاده می کنید احتمال رو به رو شدن با چالش های امنیتی و یا از دست دادن دارایی برای شما بسیار پایین است. اما مشکل دقیقا همینجاست که وقتی دستگاه رایانه‌ی شما به شبکه ی جهانی اینترنت متصل است شما هیچ وقت نمی توانید از امنیت آن اطمینان داشته باشید.

اگر دارای حجم بالایی از دارایی های دیجیتال هستید و قصد نگهداری آن برای بلند مدت را دارید بهتر است از کیف پول های سخت افزاری مثل لیجرنانو ایکس استفاده کنید که با ایزوله کردن کلید شخصی شما در تراشه های امن امکان ایجاد دسترسی به آن از طریق شبکه ی جهانی اینترنت را مسدود میکند. همچنین شما می توانید کیف پول لیجر خود را به متامسک و یا هر برنامه‌ی کاربردی غیر متمرکز دیگری که مبتنی بر اتریوم باشد مثل یونی سواپ استفاده کنید و امنیت دارایی خود را بالا ببرید.

ارز های قابل معامله

به عنوان یک صرافی غیر متمرکز که بر پایه‌ی استفاده از قرار دادهای هوشمند کار میکند، یونی سواپ فقط از توکن هایی پشتیبانی می کند که بر پایه زنجیره ERC20 باشند. البته اخیرا زنجیره پالیگان نیز به دایره‌ی فعالیت یونی سواپ اضافه شده است. هرچند این به معنای آن نیست که شما نمی توانید ارز های دیگر را معامله کنید. برای مثال ارزهایی مثل رپد بیت کوین در واقع امکان حضور بیت کوین در ERC20 را فراهم کرده‌اند که معامله ی آن ها در یونی سواپ نیز قابل انجام است.

بیشتر بخوانید »‌ ارز دیجیتال همتا به همتا (Peer-to-Peer) چیست و چه کاربردی دارد؟

در طرف مقابل اما بایننس به عنوان یک صرافی متمرکز امکان معامله‌ی بیشتر رمز ارزهای مختلف علاوه بر توکن های ERC20 را نیز فراهم کرده است. بایننس حتی از مبادله‌ی برخی ارز های فیات مثل یورو و پوند نیز پشتیبانی میکند که این نوع مبادلات در صرافی های غیر متمرکز مثل یونی سواپ پشتیبانی نمی شوند.

حرف آخر

بایننس و یونی سواپ هر کدام مزیت ها و معایب خودشان را دارند. یونی سواپ یک صرافی غیر متمرکز است و از مدل AMM ( بازار ساز خودکار) استفاده می کند. در حالی که بایننس یک صرافی متمرکز است و از روش های دیگری استفاده میکند. در مقایسه‌ی سرمایه گذاری یا خرید ارز دیجیتال از طریق یونی سواپ و بایینس در واقع هیچ برنده ای وجود ندارد. چرا که هر کدام کاربرد های مختلفی برای کاربران بازار کریپتو کارنسی دارند.

برای تریدرهای حرفه ای که به دنبال استفاده از هر موقعیت و فرصتی هستند استفاده از امکانات هر دو صرافی توصیه می شود. برای شروع کار با یونی سواپ چیزی که حتما به آن نیاز دارید استفاده از کیف پولی ایمن مثل متامسک است. اما برای استفاده از بایینس کافی است وارد سایت شوید و از امکانات آن استفاده کنید.

منبع : مجله خبری نیپوتو

برچسب ها : ارز دیجیتال,صرافی,بیت کوین,بایننس