جستجوی زیرنویس

راهنمای خرید سیستم نرم افزاری دوربین مدار بسته

یکی از مهم ترین مواردی که زمان انتخاب دوربین مدار بسته باید مد نظر داشته باشید، نوع سیستم و نرم افزار به کار رفته در دوربین است. در واقع علاوه بر توجه به سخت افزار تعبیه شده در دوربین های مختلف، دوربین های مدار بسته، بسته به نوع کاربرد و نرم افزار مختص آن ها، ویژگی های متفاوت و قابل توجهی دارند. بنابراین شناخت و آگاهی کامل داشتن نسبت به نوع سیستم نرم افزاری دوربین نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

اهمیت توجه به نوع نرم افزار دوربین مدار بسته

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که برخی از خریداران برای نصب دوربین مدار بسته در مراکز امنیتی و خاص به آن توجه می کنند، امکان تشخیص چهره یا سایر پردازش های ویژه است. در واقع زمانی که یک دوربین به لنزهایی با کیفیت و رزولوشن بالا مجهز شده باشد؛ همچنین دارای یک سیستم پردازش تصویر باشد، در صورت بروز هر گونه مشکل یا حادثه ای امکان پیگیری های بیشتر از طریق تشخیص چهره و ردیابی کردن وجود دارد. علاوه بر این، یکی از مهم ترین نکات قابل توجه در انتخاب و خرید دوربین مدار بسته نوع نرم افزار آن است. این ویژگی در دوربین های تحت شبکه (IP) از اهمیت بیشتری برخوردار است. چون زمانی که قصد کنترل و نظارت از راه دور را داشته باشید، نیاز به، به کارگیری و راه اندازی شبکه است. نرم افزار شبکه دوربین مدار بسته، دارای برنامه ها و سیستم های منحصر به فردی است که تحت شبکه کار می کند. علاوه بر این، در صورتی که هر گونه مشکلی در عملکرد دوربین مدار بسته وجود داشته باشد، با استفاده از این نرم افزارهای شبکه امکان اعمال تنظیمات مورد نظر، یا هر گونه پشتیبانی توسط تیم پشتیبانی فروشنده نیز وجود دارد. از جمله بهترین نرم افزارهای تحت شبکه برای نصب و کنترل دوربین مدار بسته می توان موارد زیر را نام برد:

 • Active Directory
 • DHCP
 • Firewall
 • Monitoring
 • Virtualization
 • Backup and Recovery

images_1693914004_64f7139457787.jpg

راهنمای انتخاب سیستم دوربین مدار بسته

یکی از مهم ترین دلایلی که سازمان ها و شرکت های مختلف و امنیتی اقدام به خرید دوربین مدار بسته می کنند، این است که بتوان در شرایط ضروری از قابلیت های مختلف آن نظیر تشخیص چهره، فیلمبرداری و دید در شب و ... استفاده کرد. به همین دلیل زمان خرید دوربین مدار بسته اگر به افزایش امنیت مکان مورد نظر اهمیت می دهید، دوربین هایی را انتخاب کنید که دارای سیستم های بهبود دهنده تصویر باشد. این نوع دوربین ها با مجهز شدن به الگوریتم های پیچیده قابلیت تصحیح نور و رنگ را دارند. به همین دلیل در شرایط مختلف و زمانی که نور زیادی در محیط وجود نداشته باشد، قابلیت تصحیح رنگ و نمایش تصویر به صورت واضح را دارند. همچنین در صورتی که در شرایطی با تابش نور زیاد، از محیط بسته یا یک فضای باز تصویر برداری یا فیلم برداری شده باشد، تصاویر با کیفیت و وضوح بهتر و همچنین نور کم تر ضبط می شوند. به صورتی که می توانید تصاویر را با جزئیات و کیفیت مورد نظرتان مشاهده و ضبط کنید.

علاوه بر این، نکته مهم دیگری که باید مد نظر داشته باشید، این است که دوربین به سنسورهای پیشرفته و خاص، مجهز شده باشد. از جمله بهترین سنسورها در دوربین های مدار بسته می توان موارد زیر را نام برد:

 • سنسور تشخیص حرکت
 • سنسور تشخیص حرارت
 • سنسورهای شناسایی چهره
 • سنسور شمارش افراد

از هر کدام از این سنسورها می توان برای مکان ها و متناسب با نیازهای مختلف استفاده کرد. بنابراین با توجه به میزان بودجه و نیاز خود می توانید بهترین مدل را خریداری کنید.

انواع تکنولوژی های تعبیه شده در دوربین مدار بسته

یکی از قابلیت های جدیدی که در دوربین های پیشرفته و امروزی تعبیه شده، ویدئو آنالتیک است. یکی از بهترین قابلیت های این تکنولوژی این است که به صورت اتوماتیک تصویر را برای تـشخیص شرایط خاص مانند تـعریف مـنطقه ممنوعه، تشخیص چهره، تشخیص رفتارهای مشکوک، تشخیص جنسیت یا تخمین سن افراد، تجزیه و تحلیل می کند. این تکنولوژی دارای دو تکنولوژی زیر مجموعه ای مختلف است که شامل موارد زیر می باشد:

 • تکنولوژی شمارش افراد

از این تکنولوژی می توان در مراکز مختلف از جمله مراکز تجاری برای شمارش افراد در ساعات و روزهای مختلف استفاده کرد. در واقع هدف از استفاده از این تکنولوژی اطلاع از رفتار و تعداد افراد حاضر در مراکز مختلف برای انجام تبلیغات مختلف است. علاوه بر با مطلع شدن از وضعیت تعداد افراد، می توان اقدامات امنیتی لازم و مورد نیاز را برای افزایش امنیت در آن مرکز انجام داد.

images_1693914017_64f713a165d67.jpg

 • تکنولوژی فنس مجازی

با استفاده از این تکنولوژی می توان قسمت هایی از تصاویر مشخص کرد و سپس آن را برای سیستم تعریف نمود. بدین صورت که اگر فردی وارد مجموعه و قسمت مورد نظر شد، سیستم اخطار می دهد. همچنین اگر شخصی از محدوده مورد نظر خارج شد، نیز آلارم دهد.

یکی از بهترین ویژگی های این دو تکنولوژی این است که در مقایسه با سایر دوربین های مدار بسته پلاک خوان یا نرم افزار پلاک خوان یا موارد مشابه آن، بسیار مقرون به صرفه و با کیفیت است. چرا که بدون نیاز به استخدام نیروی انسانی یا کمک گرفتن از آن، اقدام به تجزیه و تحلیل رفتار و رفت و آمد انسان یا خودروها کرد.

جمع بندی

در مراکز و مکان هایی که ایجاد و افزایش امنیت اهمیت زیادی دارد، لازم است دوربین هایی مجهز شده به تکنولوژی ها و سیستم های جدید را خریداری کنید. در واقع با خرید دوربین های مجهز و پیشرفته، امکان تشخیص چهره، تردد افراد، شمارش افراد و ... به راحتی فراهم شده است. در این مقاله نیز به منظور آشنایی و آگاهی بیشتر به بررسی راهنمای خرید بر اساس نوع سیستم دوربین مدار بسته پرداخته شد.