جستجوی زیرنویس

کیز کولسی، قلعه ای شناور بر روی آب های مدیترانه

شهر استانبول همواره از مناطقی بوده که ایرانیان و گردشگران فراوانی همه ساله به آن سفر کرده و دارای آثار تاریخی و طبیعی بسیاری است. این شهر که توانسته جزو قطب های گردشگری ترکیه محسوب گردد پایتخت کشور ترکیه می باشد و از نماد های معروف و مشهوری که در خود دارد می توان از قلعه کیزکولسی نام برد. شما می توانید با استفاده از تور ترک سری به این مکان ها بزنید و از دیدن ان ها لذت ببرید. این برج دارای قدمتی بسیار زیاد است و مورخان آن را به قرن 5 میلادی نسبت داده اند. این برج زیبا که در یک جزیره ی کوچک در اطراف منطقه اسکودار واقع شده در سمت آسیایی ترکیه است و مناظر زیبای دریای مرمره را به رخ می کشد. برای دیدن این برج باید با قایق هایی که در تنگه بسفر وجود دارند به سوی این برج بروید. این برج را با نام های از قبیل لیندر و دامالیس نیز می شناسند و در بالای تنها اتاق این برج گنبدی سنگی وجود دارد که در وسط ان یک میله ی بلند قرار گرفته است. ارتفاع برج با آن میله به 23 متر رسیده و بدنه ی آن هم به وسیله ی بتن ساخته شده و نمای خوبی دارد.

قلعه کیز کولسی یا برج دختر

برج دختر یا همان قلعه کیز کولسی، دارای روایت ها و افسانه های متعدد است از جمله اینکه:
تاریخچه این برج به عشقی دلخراش منتهی می شود و سر نوشت دو عاشق را نشان می دهد. دختری از کاهنان آفرودیت به نام هیرو عاشق پسری به اسم لیندر شده و این دو به شدت به هم وابسته می گردند. لیندر هر شب برای اینکه هیرو را ببیند مسافت بسیار طولانی کانال را شنا کرده و به جزیره می آمده و هیرو برای اینکه عشقش مسیر را گم نکند به بالای برج رفته و آتش روشن می کند. در شبی طوفانی باد مانع این شد که آتش روشن بماند و تلاش های هیرو ثمر نداد و نتوانست آتش را بر پا کند و همین امر سبب گشت که لیندر راه را گم کرده و روز بعد جنازه اش به ساحل برسد. پس از دیدن جنازه ی لیندر، هیرو طاقت نیاورد و خود کشی کرد و این داستان تلخ عشق افسانه ای این عاشق و معشوق بود.
البته افسانه ای دیگر نیز درباره این قلعه مطرح است که آن نیز به این صورت می باشد:
در عصر بیزانس، شاهزاده خانمی به دنیا می اید که پیشگویان سرنوشت او را این گونه تفسیر می کنند که پیش از 18 سالگی در اثر گزش مار خواهد مرد. پدر او که در ان زمان امپراتور بوده دستور می دهد که دختر را تحت الحفظ به برج ببرند و از او مراقبت نمایند این گونه هیچ ماری به برج نمی رود و دختر در امان خواهد ماند. در روز تولد 18 سالگی شاهزاده خانم پدرش هدایای بسیاری را برایش فراهم کرده و جشن بزرگی را بر پا نمود. اما متاسفانه درون یکی از سبدها ماری سمی خود را پنهان کرده بود و زمانی که دختر سبد رامی گشاید مار او را می گزد، به این ترتیب دختر در سن 18 سالگی میمیرد و سرنوشت بد دختر این گونه رقم می خورد.
افسانه ای دیگر نیز که درباره قلعه ی کیز کولسی مطرح است در ارتباط با قهرمانی به نام بطال می باشد که از قهرمانان عرب در دوره ی اموی بوده است. در عهد عثمانی لشکر کشی به سمت کشورهای دیگر بسیار شکل می گرفت و آوازه ی جنگجویی ها و تنومندی های شخصی به اسم بطال به امپراتوری روم رسید و این امر موجب ترس ان ها شد. 
به خاطر این ترس، امپراتور دختر و خانواده ی خود را به برجی در میان تنگه بسفر فرستاد و بطال که شیفته ی دختر امپراتور بود وقتی که متوجه این کار شد به سمت برج رفته و دختر را بر اسبش سوار کرد و کشتی های آن جا را به آتش کشاند و از آن منطقه فاصله گرفت. این گونه شد که همیشه نام بطال و دختر امپراتور در یادها ماند و به افسانه های برج دختر پیوست.
این برج در میان مردم ترکیه و منطقه بسیار شهرت دارد و افسانه های مربوط به ان نسل به نسل در میان مردم پیچیده است. این معروفیت سبب شد که از این برج در مجموعه هایی از قبیل جیمز باند که ساخته ی سال 1999 می باشد استفاده شود و سکانس هایی از این فیلم در برج دختر برداشت گردد.
در بازی های کامپیوتری مانند: Assasins Creed Revelations قسمتهایی از بازی به این برج مربوط می شود که کاراکتر اصلی یعنی نیکولو پولو در قسمت پائینی قلعه کیز کولسی، سازه ای را برای مخفی نمودن کلید مشهور بازی به وجود آورد. برای اینکه سفری راحت و دلنشین را داشته باشید حتما از تور ترک استفاده نمائید و از این فرصت غافل نشوید.

کاربردهای قلعه کیز کولسی

در جزیره ای که برج دختر قرار دارد اوایل یونانی ها از آن به عنوان قبرستان بهره می گرفتند. سپس در زمان بیزانس ها بنای جدیدی را بنا کردند که به عنوان ایستگاه گمرک از آن استفاده می شد. در عصر عثمانی ها نیز از این برج برای موارد دیگری از جمله جایگاه نمایش و سخنرانی، برج دفاعی، محل تبعید و مرکز قرنطینه بهره می گرفتند. اما می توان کاربرد اصلی ان را نجات دهنده و راهنمای کشتی ها در طول شب عنوان کرد که یک فانوس دریایی بود.
قلعه کیز کولسی در سال 2000 مورد بازسازی قرار گرفت و به صورت یک رستوران شیک و مجهز درآمد. رفتن به کافی شاپ و رستوران این برج حس خوبی را به انسان منعکس می نماید و با مناظر بسیار جذاب و رویایی که دارد لذت همه چیز را چند برابر می نماید. البته برای رفتن به این کافه ها زمان هایی مشخص شده است که اگر تمایل به رفتن به آنجا را داشتید حتما از قبل  به این وقت ها آگاه شوید و برای رفتن به رستوران ها در وعده های صبحانه، ناهار و یا شام سعی کنید از قبل آن را رزرو نمائید. سرو شام در این برج ساعت 20:15 دقیقه به بعد صورت می گیرد و هزینه ای بین 169 تا 199 لیر را در بر می گیرد.سرو ناهار در این رستوران ها ساعت 13 به بعد است و دارای تنوع بالائی در منوی خود می باشد. صبحانه خوردن در کافه ی این برج هرگز از یادتان نمی رود و حتما خاطره ای لذت بخش را به شما اعطا می کند که البته منوی اخرهفته آن با بقیه روزها تفاوت دارد و از ساعت 9 صبح تا 13 به سرو مشغول می باشند.
در این برج می توانید به برگزاری جشن های خود اقدام نمائید و خاطره ای خوب را برای خود و میهمانانتان رقم بزنید. استفاده از تور ترک می تواند به شما در این سفر کمک نماید.

* قیمت و هزینه طراحی وب سایت با گروه نرم افزاری آی دِو | طراحی وب سایت | قیمت طراحی سایت

* ابزار های آنلاین – وب سایت شخصی وحید مجیدی

* کامل ترین مجموعه ی میزهای اداری در فروشگاه اینترنتی ایرانیان چوب

* سالن زیبایی در پردیس = بورگ - مرکز اپیلاسیون خوب در شهر پردیس

* صرافی فارکس چیست و چه خدماتی ارائه میکند؟

* 24 آبان کتاب هدیه بگیر در بانک کتاب بیستک

* شرکت اویم استانبول ، صفر تا صد شروع کار و زندگی و اقامت در استانبول

* بهترین راه های دوست یابی

* دوربین مداربسته یا (CCTV) چیست؟

* چت روم

* پرشین الیت | سیگنال خرید و فروش ارز دیجیتال

* بهترین لوله پنج لایه برای لوله کشی خانگی چیست؟

* کیز کولسی

* قالب پست اینستاگرام