جستجوی زیرنویس

تفاوت ماکروفر و سولار دام چیست؟

آیا شما قصد خرید ماکروفر و سولاردام برای آشپزخانه تان دارید ولی بین این همه محصول گیج و سر در گم شده اید؟! آیا اطلاعات کافی از ماکروفر و سولاردام و همچنین تفاوت های بین آن ها ندارید؟ مشکلی ندارد ما اینجا هستیم تا شما را راهنمایی کنیم پس صبور باشید و با ما در ادامه این مقاله از آی پی امداد همراه باشید.

تفاوت ماکروفر و سولاردام

فهرست

 • مایکروویو چیست و چگونه کار میکند؟
 • ماکروفر چیست و چکونه کار میکند؟
 • سولاردام چیست و نحوه کار آن چگونه است؟
 • تفاوت های اصلی ماکروفر و سولاردام

مایکروویو چیست و چگونه کار میکند؟

در مایکروویو  ابزاری به اسم مگنترون کار  شده است که این بخش کارش به این صورت میباشد که امواجی به وجود بیاورد که دارای فرکانس ۲۴۵۰ مگاهرتز میباشند. در نتیجه این امواج به دیواره‌های محفظه ماکروفر فرستاده میشوند و به این دلیل که این دیواره و یا محفظه‌ها به صورت فلزی میباشند این امواج را بازتاب می‌کنند. سپس امواج برمیگردند و منعکس میشوند این امواج بر روی ماده غذایی که داخل مایکروویو شما وجود دارد قرار میگیرد .

داخل همه مواد غذایی مولکول‌های آب وجود دارد این موج ها  به دلیل فرکانس زیادی که دارند موجب ایجاد جنبش زیاد مولکول های آب میشوند تا وقتی که جنبش و نوسان این مولکول‌های آب  مواد غذایی به چیزی حدود یک میلیون بار در ثانیه برسند.

وقتی که جنبش مولکول های آب به حدود یک ملیون در ثانیه رسید این جنبش به مواد غذایی نیز منتقل شده و به همین علت مواد غذایی نیز با سرعت بالایی شروع به داغ شدن میکنند.

مدل طراحی این دستگاه به گونه ای است که فقط در زمان بسته بودن درب دستگاه امواج تولید میشوند و هنگامی که در باز میشود امواج نیز متوقف میشوند البته این احتمال وجود دارد که درب دستگاه مشکل داشته باشد و امواج به بیرون نشت کنند که در این صورت  مخصوصا در ماکروفر های دوو DAEWOO حتما باید با نمایندگی رسمی تعمیرات ماکروفر دوو در منزل تماس بگیرید.

ماکروفر چیست و چکونه کار میکند؟

ماکروفر دستگاه چند کاره ای میباشد که توسط  همان مگنترون که در بالا نحوه کار آن را بیان کردیم و یک المنت فعالیت می‌کند و برای پخت و پز مواد غذایی، یخ‌زدایی و گرم کردن و گریل غذا کاربرد دارد. ماده غذایی در ماکروفر به طور کامل طبخ میشود و تمام میکروب‌های بیماری‌زا آن از محو میشوند و به علت سرعت پخت ویتامین‌هایی که در روش‌های معمولی از بین خواهند رفت، فرصت نابودی نخواهند داشت.

شما در ماکروفر روش های پخت غذا را خودتان انتخاب میکنید میتوانید اگر بخواهید فقط غذارا گریل کنید.

داشتن المنت در ماکروفر نکته مثبت خیلی خوبی میباشد چون برای شما این آپشن را فراهم میکند که  انواع مدل پخت و پز‌ها و گریل‌ها را برای انواع غذا‌ها و کیک و شیرینی‌ها را فراهم کنید.

ماکروفر چیست؟

پس تا اینجا فهمیدیم که اختلاف مایکروویو و ماکروفر در این میباشد که در مایکروویو فقط از اشعه برای پخت و پز و گرم کردن مواد غذایی بهره گرفته میشود اما در ماکروفر هم از اشعه و هم از المنت استفاده میشود که کاربردی تر میباشد حالا نوبت سولار دام رسیده است. نمایندگی کنوود آماده پاسخگویی به سایر سوالات شما در این بخش است و همچنین در صورت بروز مشکلی می توانید با تعمیرکار نمایندگی تعمیرات ماکروفر کنوود در تماس باشید.

سولاردام چیست و نحوه کار آن چگونه است؟

سولاردام فناوری میباشد که مکتشف آن کمپانی ال‌جی میباشد که در حقیقت ترکیبی از فناوری مایکروویو و امواج گرمایشی نوری میباشد.

در سولاردام، سیستم پخت مایکروویو موجود میباشد و در کنار آن المنت ها نوری نیز به دستگاه اضافه شده است.

این مدل  هیتر  المنت نوری است که امواج نورانی با گرما و عمق خیلی زیاد تولید خواهد کرد.

اضافه بر  المنت نورانی که در قسمت بالا قرار دارد، در پایین محفظه پخت و پز نیز یک سیستم مگاهیتر که از  چند نوع هیتر سرامیک و هالوژنی تشکیل شده است قرار دارد که امواج گرمایشی نورانی را از سمت پایین به مواد غذایی منعکس میکند و این گونه میباشد که شما میتوانید غذایتان را از پایین نیز گریل کنید.

محفظه طبخ غذا نیز در سولاردام بر خلاف دستگاه‌های رایج که به شکل چهارگوش میباشد، به صورت بیضی و استوانه‌ای تعبیه شده میباشد تا امواج گرمایی را به شکل مناسب تری روی مواد غذایی منعکس کند.

تفاوت سولاردام و مایکروفر

تفاوت های اصلی ماکروفر و سولاردام

 • ظاهر دستگاه: در سولاردام، دکمه ها در بخش بالایی سهتند و در دستگاه سولاردام هم از بالا باز می گردد. ولی در ماکروفر دکمه ها در سمت راست بوده و درب ماکروفر هم از سمت راست باز می گردد.
 • جنس سینی : سینی که در سولاردام استفاده شده است از جنس فلز بوده و دارای شفت سرامیکی می باشد، اگر که سینی ماکروفر از جنس پیرکس می باشد و دارای شفت پلاستیکی میباشد.
 • کارآیی سیستم: در سولاردام در بخش کف هیتر قرار دارد، ولی در ماکروفر این گونه نمی باشد.
 • محل لامپ دستگاه: در سولاردام عایق میکا و لامپ در بخش بالا و در سقف دستگاه قرار دارد، اما در ماکروفر این دو در بدنه دستگاه و در بخش راست می باشند.
 • روش چرخش سینی : در ماکروفر سینی پیرکس به وسیله موتور شفت و ریل زیر سینی، به چرخش در آمده است، اما در سولاردام چیزی به نام ریل زیر سینی نیست، بلکه سینی فلزی به وسیله چرخ هایی که در زیر سینی قرار گرفته اند میچرخد.
 • هزینه : هزینه خریدن دستگاه سولاردام بالاتر از ماکروفر میباشد. چون سولاردام همه مشخصات ماکروفر را دارد و با این فرق که ویژگی گرمایش نوری را هم دارد، پس هزینه آن بالاتر از ماکروفر می باشد.
 • سرعت طبخ کرد غذا : سرعت طبخ کردن غذا در سولاردام بیشتر از ماکروفر است. در حقیقت سرعت پخت غذا در سولاردام، ۳ برابر ماکروویو است.
 • روش نصب : روش نصب ماکروفر و سولاردام خیلی آسان است و در این بخش تفاوتی نیست.
 • برنامه و تنظیمات دستگاه: تنوع برنامه ها و تنظیمات پیش فرض جهت پخت غذا در سولاردام بیشتر از ماکروفر است. اگر که برای پخت غذا ها در ماکروفر باید خودتان درجه حرارت را تنظیم نمایید. در ماکروفر های ناسیونال در صورت بروز مشکلی در بخش تنظیمات سریعا با نمایندگی تعمیرات ماکروفر ناسیونال در تهران تماس بگیرید.
 • نحوه ی گرم کردن غذا : سولادام و ماکروویو، هر دو توسط اشعه غذا ها را گرم میکنند  یا میپزند، ولی سرعت پخت غذا در سولاردام خیلی بیشتر از ماکروفر است. چون در سولاردام جهت پختن غذا از المنت نوری استفاده می گردد.
 • محیط درونی : محیط درونی دستگاه ماکروفر به صورت 4 گوشه می باشد، ولی محیط درونی سولاردام به طور مدور و استوانه ای شکل است. از همین رو در سولاردام امواج گرمایی با سرعت بیشاری بر روی غذا تابیده شده است.
 • خشکی غذا : استفاده طولانی مدت از ماکروفر سبب می گردد تا غذا پس از گرم شدن خشک بشود و هرچقدر این مدت زمان بیشتر شود، احتمال خشک شدن غذا بیشتر می شود، از همین رو توصیه داریم تا برای گرم کردن غذا ها کمی آب به آن اضافه نماییم، در صورتی که با استفاده از سولاردام، آب موجود در غذا تبخیر نخواهد شد. نهایتا غذا دیگر خشک نمی شود.
بروکر فارکس
Buy Telegram members
اتوماسیون صنعتی چیست؟